Zamknij

Wał przeciwpowodziowy w Kędzierzynie-Koźlu jest uszkodzony. "Pilna potrzeba remontu"

01.09.2021 17:23
Powódź - zdjęcie ilustracyjne
fot. ANDRZEJ BANAS/Polska Press/East News

W Kędzierzynie-Koźlu na Dolnym Śląsku wał przeciwpowodziowy na wysokości szpitala jest uszkodzony. Wody Polskie w Gliwicach zleciły ekspertyzę, z której wynika, że stan techniczny wału jest zły, co w przypadku powodzi może doprowadzić do zalania miasta. Wobec tego podjęto decyzję o naprawie, która ma ruszyć jeszcze w tym roku.

W Kędzierzynie-Koźlu płyta podporowa promenady wybrzuszyła się w kierunku rzeki. Wał jest zdeformowany, uszkodzona jest kostka brukowa, a balustrada się wygięła.

Kędzierzyn-Koźle. Wał przeciwpowodziowy jest uszkodzony

Na razie wody polskie zabezpieczyły ten fragment promenady i uspokajają, że bezpośredniego zagrożenia zawaleniem się wału nie ma. – Budowla ta nie utraciła swojej stabilności – powiedziała w rozmowie z Radiem ZET Linda Hofman z Wód Polskich w Gliwicach. Hofman zaznaczyła przy tym, że "potrzeba remontu jest pilna". Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Zakres pracy związanych z naprawą jest szeroki. Przewiduje on m.in. rozbiórkę nawierzchni z kostki brukowej, odkopanie ściany oporowej, demontaż betonowych prefabrykatów, a także wymianę gruntu, który wypełnia korpus wału. Potrzebne będzie też wykonanie podbudowy pod murem i zamontowanie ściany oporowej. Wyczyszczone i zaimpregnowane zostaną również powierzchnie betonowe.

RadioZET.pl/nto.pl/oprac. AK