Zamknij

Morawiecki: Jeśli będzie trzeba, będą restrykcje. Premier wskazał możliwy termin

31.07.2021 15:49

Staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się szczepić przeciw Covid-19, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować restrykcyjne kroki - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Mateusz Morawiecki był pytany w sobotę we Wrocławiu, czy wprowadzone zostaną obostrzenia dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19 w związku ze spadkiem tempa szczepień oraz o to, czy jest już konkretny termin podjęcia decyzji w tej sprawie.

Obostrzenia dla niezaszczepionych? Premier odpowiada

Szef rządu odpowiadając na pytanie dziennikarza zapewnił, że jest w codziennym kontakcie z Radą Medyczną w sprawie dodatkowych obostrzeń i ograniczeń oraz tego, czy będą one konieczne w związku ze zbliżającą się czwarta falą koronawirusa w Polsce.

- Ta czwarta fala może mieć, ale nie musi, przebieg łagodniejszy od poprzednich. Jej przebieg jest zależny od tego, jak mocno będzie szedł do przodu proces szczepień, jak dużo osób, jak dużo naszych obywateli zostanie zaszczepionych - wskazał.

- Spójrzmy na sytuację w Wielkiej Brytanii, tam czwarta fala jest bardzo groźna co do liczby osób zakażonych, ale dzięki temu, że szczepienia rozpoczęły się wcześniej, osób zaszczepionych jest trochę więcej, to skutki tej fali na szczęście są dużo łagodniejsze - powiedział Morawiecki.

Jak mówił: "My oczywiście możemy liczyć na ten łagodniejszy scenariusz, na ten łagodniejszy przebieg procesu zakażeń, ale wolimy szykować się na złe scenariusze. Stąd rozpoczęliśmy kolejną wielką akcję, to już jest szósta czy siódma potężna kampania. Tym razem ogromnie motywująca gminy, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, właściwie w powiatach, niektórych powiatach większość gmin otrzyma specjalne nagrody do wydatkowania na to, na co mieszkańcy i samorządowcy będą chcieli przeznaczyć te środki".

Czwarta fala koronawirusa w Polsce

Morawiecki podkreślił, że nasza infrastruktura programu szczepień, ale także infrastruktura szpitalna jest gotowa na przyjęcie czwartej fali. - Ale uchrońmy się nawzajem szanowni państwo, drodzy rodacy, przed tymi tragicznymi skutkami Covid-19 - zaapelował.

- Jeśli trzeba będzie, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować kolejne, właśnie także restrykcyjne kroki. Na moment obecny staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się zaszczepić, aby osiągnąć odporność zbiorową - poinformował Morawiecki.

W sobotę na stronach rządowych podano, że w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce blisko 17,4 mln osób.

loader

RadioZET.pl/PAP/Danuta Starzyńska-Rosiecka, Agata Tomczyńska