Zamknij

Kiedy religia na maturze? Wiceminister edukacji podał możliwy termin

14.06.2021 10:57
Wiceminister edukacji o religii na maturze
fot. Piotr Molecki/East News

- Takie postulaty pojawiają się od kilku lat. Nie widzę żadnego problemu, aby ten postulat zrealizować. Jeśli jest grupa uczniów, która tego chce, to powinna mieć możliwość takiego wyboru – mówi Dariusz Piontkowski, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o religię na maturze, jako przedmiot do wyboru.

Religia na maturze może pojawić się już w najbliższych latach. Kiedy? - Powinno minąć 2-3 lata, zanim pojawi się na maturze, bo trzeba to formalnie przygotować. Może 2024 rok - mówi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Kiedy religia na maturze? Wiceminister: Może w 2024 roku

Gość Radia ZET przyznaje, że resort edukacji rozważa pomysł, by dać uczniom możliwość wyboru uczestniczenia na jakieś zajęcia związane z etyką. - Ci, którzy nie są wyznawcami żadnej religii, wybieraliby etykę. Religia albo etyka obowiązkowe? W pewnym sensie tak – dodaje wiceminister.

Piontkowski tłumaczy, że „jeśli ktoś nie chciałby chodzić na religię jakiegokolwiek wyznania, miałby obowiązek uczęszczania na etykę”. Zdaniem Dariusza Piontkowskiego, państwo i nauczyciele powinni „wychowywać młodych ludzi na dobrych obywateli”.

Gość Beaty Lubeckiej pytany o powrót do szkół i liczbę zakażeń koronawirusem, wiceminister edukacji odpowiada, że jest bardzo niewielka liczba placówek, które musiały znów przejść na nauczanie zdalne lub hybrydowe, bo zaledwie 0,2 proc. - To skala mikroskopijna. Wszystkie szkoły i przedszkola funkcjonują normalnie – dodaje gość Beaty Lubeckiej.

Cała rozmowa na radiozet.pl

RadioZET.pl/oprac AK.