Zamknij

Kiedy szczepienia małoletnich w Polsce? Minister zdrowia komentuje

06.05.2021 15:38
Adam Niedzielski
fot. PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek poinformował, że dotychczas nie podjęto decyzji w sprawie szczepień przeciw COVID-19 wśród nastolatków. "Na pewno będziemy się przygotowywali do tego, ale na razie realizujemy priorytety szczepienia dorosłych" – powiedział.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany o możliwe szczepienia osób małoletnich. Szef MZ przyznał, że ta kwestia jest obecnie analizowana.

Przypomniał, że szczepionka BioNTech/Pfizer jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku powyżej 16 lat. Europejska Agencja Leków (EMA) będzie oceniać wniosek w sprawie zatwierdzenia tego preparatu dla dzieci od 12 lat.

Szczepienia osób małoletnich? Minister zdrowia: na razie nie podjęliśmy decyzji

"My na razie decyzji jeszcze nie podjęliśmy, bo mamy +do obsłużenia+ przede wszystkim te grupy osób, które są najbardziej narażone na ryzyko, mówię tutaj o grupie 60+, ale też całej populacji osób dorosłych. Bo patrząc na statystyki hospitalizacji, widzimy, że one są w przypadku młodzieży do 18 roku życia bardzo niskie, to są hospitalizacje sporadyczne" – powiedział.

"Na pewno będziemy się przygotowywali do tego, ale na razie realizujemy priorytety szczepienia dorosłych" – powiedział Niedzielski. "Jak będziemy zbliżali się do końcówki maja i będziemy widzieli z jakim zaspokojeniem zapotrzebowania na szczepienie mamy do czynienia, to wtedy będziemy podejmowali decyzje co do następnych kroków w harmonogramie" - dodał.

RadioZET.pl/ PAP/ Ministerstwo Zdrowia