Jest wyrok po skandalu w "Kuchennych Rewolucjach"

Redakcja
28.02.2017 16:06
Kielce
fot. Google Street View

Zapadł wyrok w głośnej sprawie dot. odcinka "Kuchennych Rewolucji". Kielecki sąd skazał właścicielkę lokalu, w którym interweniowała Magda Gessler, na karę grzywny i więzienia w zawieszeniu.

Sprawa dotyczy programu telewizji TVN, w którym znana restauratorka Magda Gessler jeździ po Polsce i przeprowadza tytułowe "rewolucje" w lokalach, które fatalnie radzą sobie na rynku. Jednym z takich przypadków była restauracja w Kielcach, której szefowała Agnieszka K.

Właścicielka "Wyszynku z szynką" (wcześniej zwana Jadłodajnią "Bartosz") wyraźnie nie przestrzegała elementarnych praw pracowniczych. Płaciła swoim pracownicom ok. 800 zł miesięcznie (a więc znacznie poniżej minimalnej krajowej), przez wiele lat zatrudniała ich bez umowy (formalnie "na stażu") bądź na podstawie umowy ustnej i odmawiała im prawa do urlopu.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Po emisji odcinka - w którym Gessler nie uznała rewolucji, gdy wyszło na jaw, że Agnieszka K. dodaje do potraw przeterminowane produkty - posłanka PiS Anna Krupka oraz Okręgowy Inspektorat Pracy i Miejski Urząd Pracy w Kielcach złożyły do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. 

Prokuratura oskarżyła kobietę o dwa przestępstwa: złośliwe i uporczywe naruszanie praw pracowniczych oraz poświadczenie nieprawdy. Dziś Sąd Rejonowy w Kielcach wydał wyrok - Agnieszka K. (która wcześniej przyznała się do zarzucanych jej czynów) została skazana na karę grzywny 3200 zł, pół roku w warunkowym zawieszeniu na 2 lata oraz pokrycie kosztów procesu.

- Oskarżona tłumaczyła się trudną sytuacją związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej, ale tak naprawdę korzystała z trudnej sytuacji na rynku pracy - tak uzasadniła werdykt sędzia Iwona Wąsik-Winiarczyk. Wyrok nie jest prawomocny. 

RadioZET.pl/Kielce.Wyborcza.pl/MP