Zamknij

W kieleckim liceum ponad 70 proc. uczniów zrezygnowało z lekcji religii

05.10.2022 19:05

W kieleckich szkołach uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii - informuje wiceprezydent miasta Marcin Chłodnicki. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego z lekcji wypisało się ponad 70 proc. uczniów. - To tendencja ogólnokrajowa dotycząca głównie ośrodków miejskich - zauważa Chłodnicki.

uczniowie rezygnują z religii
fot. Beata Zawrzel /REPORTER

Lekcje religii cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem uczniów w całej Polsce. Rekordowa liczba rezygnacji z zajęć odnotowana została w Kielcach. – To tendencja ogólnokrajowa dotycząca głównie ośrodków miejskich – tłumaczy Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

Z danych z września wynika, że w mieście z lekcji religii wypisało się dokładnie 4 856 uczennic i uczniów z 14 404 wszystkich uczęszczających do szkół ponadpodstawowych. - Stanowi to prawie 35 proc. ogółu młodzieży w tych placówkach - mówi Chłodnicki.

Kielce. 70 proc. uczniów liceum zrezygnowało z religii

Najwięcej rezygnacji pojawia się w popularnych liceach. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego z religii wypisało się 70,3 proc. uczniów. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego to 52,5 proc., a w V Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Ściegiennego – 51 proc.

Zdecydowanie niższe wskaźniki dotyczą szkół podstawowych. Tam z religii wypisano w tym roku 6,6 proc. dzieci. - Mniej niż w liceach i innych szkołach ponadpodstawowych, ale wzrost tego wskaźnika jest znaczący, bo w stosunku do ubiegłego roku aż o 31,5 proc. - podaje wiceprezydent Kielc.

Z badań CBOS wynika, że w 2010 roku uczestnictwo w religii deklarowało 93 proc. uczniów. W 2016 roku już 75 proc. dwa lata później - 70 proc. W 2022 roku, zgodnie z ostatnim badaniem CBOS, na religię chodzi 54 proc. uczniów szkół średnich.

loader

RadioZET.pl/ Onet