Zamknij

Były polityk PiS-u z pomnikiem w Kielcach? Jest pozytywna opinia

Redakcja
20.07.2018 18:36
Kielce. Radni miejscy o postawieniu pomnika Przemysława Gosiewskiego
fot. Stefan Maszewski/REPORTER/East News

W centrum Kielc planowane jest postawienie pomnika Przemysława Gosiewskiego - byłego wicepremiera z PiS, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Radni miejscy decyzję w tej sprawie mają podjąć jeszcze w lipcu. Zielone światło dla projektu dała jedna z komisji w Radzie Miasta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała "Gazeta Wyborcza", członkowie komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami w Radzie Miasta Kielc pozytywnie zaopiniowało projekt uchwały w sprawie pomnika. Monument ma stanąć przy ul. Wrocławskiej, obok "Przystanku Historii" Instytutu Pamięci Narodowej.

Przeciwko uchwale w sprawie pomnika głosowała tylko radna Agata Wojda z PO.

Zobacz także

- Moim zdaniem Przemysław Gosiewski został już wystarczająco upamiętniony w Kielcach. Ma tablicę na katedrze, jego nazwiskiem została nazwana jedna z głównych arterii w mieście, a teraz kolejna próba, najmniej sensowna - mówiła Wojda, cytowana przez "Gazetę Wyborczą".

Ostateczna decyzja o zgodzie na postawienie pomnika ma zapaść podczas najbliższej sesji Rady Miasta Kielce, która jest planowana na czwartek 26 lipca.

Jak podkreśla Radio Kielce, Gosiewski ma zostać przedstawiony na pomniki za mównicą, która będzie wykonaną z kamienia świętokrzyskiego. Sylwetka byłego wicepremiera odlana ma być z brązu.

Zobacz także

Sporo kontrowersji wzbudził również inny pomnik przedstawiający Gosiewskiego. Jego monument w Dąbkach (woj. zachodnio-pomorskie) nie spodobał się m.in. matce byłego polityka Jadwidze Gosiewskiej.

Kontrowersyjny pomnik Gosiewskiego w Dąbkach
fot. AGENCJA SE/East News

Przemysław Gosiewski był parlamentarzystą z regionu świętokrzyskiego. W 2007 roku pełnił funkcję wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Przez lata należał do najważniejszych polityków PiS. Zginął w 2010 roku na pokładzie Tu-154, który rozbił się w Smoleńsku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/Radio Kielce/PTD

C