Zamknij

Sprzedawał "patriotyczne" kije bejsbolowe. Teraz grożą mu trzy lata

Redakcja
20.02.2017 13:39
Kije bejsbolowe z motywami Powstania Warszawskiego.
fot. FenixCorporatio

Postawiono zarzuty mężczyźnie, który sprzedawał w internecie kije bejsbolowe z wizerunkiem Małego Powstańca i znakiem Polski Walczącej.

Nawet 3 lata więzienia grożą mężczyźnie, który sprzedawał kije bejsbolowe z wizerunkiem Małego Powstańca i znakiem Polski Walczącej. Mieszkaniec Szczecina usłyszał już zarzuty za złamanie praw autorskich.

Zagłosuj

Czy gadżety to odpowiednie miejsce dla symboli powstańczych?

Liczba głosów:

Mężczyzna nie przyznał się do winy. Twierdzi, że kije wykonywał na zlecenie, a w sieci umieścił tylko zdjęcie. Śledczy są innego zdania. Według Małgorzaty Wojciechowicz ze szczecińskiej prokuratury, złamano prawo. Powstańcza "kotwica" jest bowiem chroniona przez odpowiednią ustawę, a wizerunek Małego Powstańca przez prawo autorskie.

Szczecińska firma "patriotyczne" kije zaprezentowała w sierpniu ubiegłego roku. Mec. Stefan Mazurkiegocz tłumaczył wtedy Radiu ZET, że zgodnie z ustawą otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem wszystkich obywateli, więc każdy może złożyć zawiadomienie na policję o możliwości popełnienie przestępstwa. Ustawa chroniąca symbol Powstania Warszawskiego została uchwalona w 2014 roku.

Radio ZET/MG/MaAl