Kilkaset osób bezdomnych i ubogich na Wigilii w Gdańsku

Redakcja
24.12.2017 14:37
Kilkaset osób bezdomnych i ubogich na Wigilii w Gdańsku
fot. PAP

Kilkaset osób bezdomnych i ubogich uczestniczyło w niedzielę w spotkaniu wigilijnym w Gdańsku w zabytkowej Wielkiej Zbrojowni położonej w centrum miasta. Wigilia dla potrzebujących odbyła się w Gdańsku po raz 26.

"Przykro mi jedynie, że jest nas coraz więcej, a powinno być coraz mniej. Nikt nie jest jednak tak biedny i tak bogaty, aby nie mógł pomóc drugiemu człowiekowi" - mówił gdański restaurator Piotr Dzik, który od 26 lat jako przedstawiciel Polskiej Izby Gospodarczej Restauratorów i Hotelarzy, jest głównym organizatorem wigilijnego spotkania w Gdańsku.

Życzenia świąteczne uczestnikom spotkania złożył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. "Wieczorem siadamy do stołu wigilijnego, ale już teraz, w samo południe spotykamy się tutaj, jak co roku. Życzę Wam błogosławionych świąt Bożego Narodzenia i żeby 2018 r. był lepszy od tego mijającego" - powiedział.

Zgromadzeni zaśpiewali kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki", a proboszcz parafii Bazyliki Mariackiej w Gdańsku ks. Ireneusz Bradtke poprowadził krótką modlitwę. Następnie zebrani podzielili się opłatkiem.

Na miejscu osoby ubogie mogły liczyć na tradycyjne wigilijne potrawy, w tym barszcz, żurek, bigos, białą kiełbasę, łazanki, śledzie, pierogi i ciasta. Przygotowano także kilkaset paczek świątecznych z artykułami spożywczymi. W wydawaniu posiłków i paczek pomagali harcerze.

RadioZET.pl/pap/maal