Zamknij

Kim jest prezydent Opola, który wyrzucił TVP Kurskiego z festiwalu?

Redakcja
22.05.2017 13:21
Kim jest prezydent Opola, który wyrzucił TVP Kurskiego z festiwalu?
fot. Youtube

W poniedziałek, 22 maja, opolski ratusz podał do informacji, że Arkadiusz Wiśniewski zarządził, aby na teren festiwalu Opole 2017 nie wpuszczać Telewizji Polskiej, której prezesem jest Jacek Kurski. Co ciekawe prezydent Opola w przeszłości w wyborach był wspierany przez lokalnych działaczy Solidarnej Polski (obecnych członków PiS-u), czyli najbliższego otoczenia obecnego prezesa TVP.

Arkadiusz Wiśniewski w wyborach samorządowych w 2006 i 2010 był wybierany z ramienia KWW Ryszarda Zembaczyńskiego na radnego Opola. Pełnił funkcję przewodniczącego klubu radnych PO i wiceprzewodniczącego rady miejskiej, a w 2010 roku został zastępcą prezydenta miasta. Trzy lata później został złożony wniosek o wykluczenie go z Platformy Obywatelskiej pod zarzutem „doprowadzenia do rozłamu w klubie radnych tej partii”. Z członkostwa w PO zrezygnował sam w listopadzie 2013 r.

Wsparcie od Solidarnej Polski

Wiśniewski w wyborach na prezydenta Opola startował jako kandydat niezależny, jednak był wspierany przez lokalnych działaczy Solidarnej Polski, czyli partii utworzonej przez byłych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. W skład Solidarnej Polski wchodzą m.in. Zbigniew Ziobro (prezes), Beata Kempa (wiceprezes) czy Tadeusz Cymański i Patryk Jaki.

Ten ostatni sam zrezygnował z kandydowania w wyborach na prezydenta Opola i przekazał swoje poparcie Wiśniewskiemu, który wygrał w drugiej turze uzyskując 67,7 proc. głosów. W sierpniu 2014 r. obecny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (Solidarna Polska) w ciepły sposób odnosił się do obecnego prezydenta Opola – Uosobieniem miasta działania jest właśnie Arkadiusz Wiśniewski, uosobieniem miasta gadania są natomiast Garbowski (SLD) i Jarmuziewicz (PO), którzy wiele obiecywali, a niewiele zrobili – argumentował Jaki swoje poparcie dla Wiśniewskiego.

Zakaz wstępu dla TVP

Tymczasem Arkadiusz Wiśniewski mówi, że TVP, której prezesem jest Jacek Kurski (eurodeputowany Solidarnej Polski w latach 2009-14), nie wywiązuje się z zawartej umowy, przez co dostaje zakaz wstępu na teren festiwalu Opole 2017.

Zobacz także

Patryk Jaki (PiS) udziela poparcia Arkadiuszowi Wiśniewskiemu (sierpień, 2014 r.):

RadioZET.pl/Wikipedia/Wyborcza.pl/Wirtualna Polska/strz