Zamknij

Degradacja Jaruzelskiego i Kiszczaka. ''Po 89 roku nie wskazano zdrajców (...) i tego co robili''

Redakcja
20.02.2018 19:03
Degradacja Jaruzelskiego i Kiszczaka. ''Po 89 roku nie wskazano zdrajców (...) i tego co robili''
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Należy odebrać stopnie generalskie m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi ze względu na elementarną uczciwość; dziś musimy młodemu pokoleniu wskazać, jakie postawy są godne, a jakie trzeba określić mianem zdrady - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Odebranie stopni generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Dworczyk był pytany we wtorek w TVP Info dlaczego uważa, że należy zdegradować m.in. Jaruzelskiego i Kiszczaka.

- To jest pewna zaszłość, po 89 r. nie nazwano jednoznacznie bohaterów bohaterami, nie wskazano zdrajców i nie nazwano złem tego, co robili. Dzisiaj musimy zrobić to znowu, nie tylko ze względu na pamięć na przykład żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego (...), ale też ze względu na taką elementarną uczciwość. Na to, że dziś musimy młodemu pokoleniu wskazać jasno, jakie postawy są godne, honorowe, jakie powinno się naśladować, a jakie są haniebne i trzeba je określić mianem zdrady - powiedział szef KPRM.

Degradacja Jaruzelskiego i Kiszczaka 

Dworczyk w poniedziałek zapowiedział na Twitterze, że w ciągu dwóch tygodni projekt ustawy umożliwiającej odebranie stopni generalskich m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi trafi na posiedzenie Rady Ministrów.

Projekt ustawy pozwalającej pozbawiać stopni wojskowych żołnierzy niebędących już w służbie czynnej, także pośmiertnie, zapowiadał b. minister obrony Antoni Macierewicz. Pod koniec 2016 r. projekt został skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych, w lipcu 2017 został opublikowany na stronie RCL. Jesienią ub. roku opublikowano stanowiska zgłoszone w ramach konsultacji i odpowiedzi wnioskodawcy.

Projektowana nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony zakłada, że osoba, która z racji wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierz rezerwy, którzy byli członkami WRON, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej mogą być pozbawieni stopnia oficerskiego lub podoficerskiego.

Zobacz także

O pozbawieniu stopnia miałby decydować – wobec generałów i admirałów – prezydent, a w odniesieniu do pozostałych oficerów i podoficerów minister obrony. Postępowanie byłoby wszczynane z urzędu lub na wniosek ministra obrony, IPN, Wojskowego Biura Historycznego, archiwów państwowych oraz organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Pozbawienie stopnia miałoby następować w formie postanowienia.

Celem projektu jest – jak zadeklarowano w uzasadnieniu – "stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka", a także innych osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. "Wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa i swoją postawą sprzeniewierzyły się polskiej racji stanu" – głosi uzasadnienie.

RadioZET.pl/PAP/DG