Zamknij

Uwaga! Groźna bakteria atakuje na Lubelszczyźnie

Redakcja
02.11.2018 16:01
Uwaga! Groźna bakteria atakuje na Lubelszczyźnie
fot. Joachim Heng/Shutterstock

Chodzi o bardzo niebezpieczną, odporną na antybiotyki bakterię New Delhi – donosi Dziennik Wschodni. Jak poinformowała gazeta, w województwie lubelskim liczba zakażeń tym wirusem niepokojąco wzrosła. Odnotowano aż 85 przypadków zachorowań w tym roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To o 50 więcej niż w zeszłym roku, jak podaje Dziennik.

Chcesz wiedzieć więcej o bakterii Klebsiella pneumoiae? Kliknij tutaj!

New Delhi – inaczej Klebsiella pneumoiae – zaatakowała między innymi w Lublinie, Łukowie, Radzyniu Podlaskim, Tomaszowie Lubelskim, Białej Podlaskiej, Opolu Lubelskim i Świdniku.

Zobacz także

Sanepid potwierdził w rozmowie z dziennikarzami gazety, że do największej liczby zakażeń dochodzi na oddziałach szpitalnych.

Higiena osobista i edukacja

Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Wschodniemu podkreśla, że podczas przyjmowania pacjentów często popełniany jest jeden, poważny błąd. Chodzi o badania przesiewowe, które należy wówczas na bieżąco przekonywać. Jak zaznacza ekspertka, w bardzo wielu miejscach się tego nie robi.

Czytaj więcej o bakterii New Delhi!

– Po wykryciu bakterii pacjent powinien być od razu izolowany – mówiła Dziennikowi Wschodniemu. Zdaniem Nykiel, dopracowania wymaga także poziom edukacji, dotyczącej spożywania antybiotyków oraz utrzymywania higieny osobistej po wyjściu z placówki medycznej. Wskazała na fakt, że wielu pacjentów - po zwolnieniu ze szpitala - przenosi bakterię na współlokatorów.

Szpitale nie radzą sobie z groźną bakterią - Przeczytaj więcej!

Może prowadzić do śmierci

Ekspertka ostrzega również, że bakteria ta jest wyjątkowa odporna na działanie wielu leków. Potrafi przeżyć w organizmie bez względu na zażycie antybiotyku, a nawet osłabić jego działanie poprzez rozkładanie go.

Zobacz także

Jak mówi w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim, wpływ na zakażenie bakterią i jej odporność na antybiotyki wynika z wielu czynników. Przerywanie kuracji antybiotykowej za wcześnie, spożywanie modyfikowanej antybiotykami żywności sprawiają, że organizm uodparnia się na działanie leków. Kiedy więc pacjent – będący w bardzo poważnym stanie – zażywa specyfik, okazuje się, że nie przynosi on przewidywanych efektów i stan zdrowia nie ulega poprawie.

Zobacz także

- I tu zaczyna się problem, który może doprowadzić nawet do śmierci – mówi dziennikarzom gazety dyrektor Nykiel.

RadioZET/Dziennik Wschodni/JZ