Zamknij

''Kler'' przeszedł do historii! Jest największym hitem kinowym XXI wieku w Polsce

Redakcja
26.10.2018 18:21

„Kler” pisze na naszych oczach nowy rozdział w historii polskiej kinematografii. Film Wojciecha Smarzowskiego z frekwencją 4 339 089 widzów po czwartym tygodniu wyświetlania, stał się największym kinowym hitem XXI wieku w Polsce. 

''Kler'' przeszedł do historii! Jest największym hitem kinowym XXI wieku w Polsce
fot. Karol Makurat/REPORTER

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Kler” na ekranach polskich kin zadebiutował 28 września. Po ponad czterech tygodniach od premiery film Wojciecha Smarzowskiego osiągnął frekwencję na poziomie 4 339 089 widzów. 

Jeśli chodzi o filmy z najlepszym wynikiem oglądalności po 1989 roku, "Kler" plasuje się na trzecim miejscu, po „Ogniem i mieczem” i „Panu Tadeuszu”.

''Kler'' bije rekordy 

Film tylko w Polsce zarobił ponad 87 milionów złotych, wyprzedzając pod tym względem „Quo Vadis” i „Pana Tadeusza”. ''Kler'' okazał się również prawdziwym hitem na Wyspach. Produkcja zarobiła już 1,32 mln dolarów, co jest najlepszym otwarciem w historii polskiego kina wyświetlanego za granicą.  

Najnowszy film Smarzowskiego jest wyświetlany w Austrii, Niemczech, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych. 

Zobacz także

Fabuła filmu „Kler” przedstawia trzech księży katolickich – skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście (Jacek Braciak), wiejskiego proboszcza żyjącego w stałym związku z kobietą (Robert Więckiewicz) i oskarżonego przez parafian o pedofilię, który także ma swoją tajemnicę (Arkadiusz Jakubik). Smarzowski przedstawia także żyjącego w luksusie arcybiskupa Mordowicza, który jest blisko związany z rządzącymi krajem i wywiera bezpośredni wpływ na krajową politykę (Janusz Gajos). 

''Kler'' zdobył podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodę za najlepszą scenografię, nagrodę publiczności oraz specjalne wyróżnienie jury. PRZECZYTAJ RECENZJĘ FILMU.

RadioZET.pl/adci/DG