Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Puls Biznesu: kłopoty branży drzewnej w Polsce. UE przyjęło nowe regulacje

15.06.2018 07:50
xxx wiadomosci

Leśna dyplomacja zawiodła – Unia przyjęła niekorzystne dla Polski zasady gospodarki leśnej. Za cztery lata naszym meblarzom, papiernikom, producentom płyt, palet i celulozy zabraknie surowca. Za granicą będzie go pod dostatkiem – pisze piątkowy „Puls Biznesu”.

Puls Biznesu: kłopoty branży drzewnej w Polsce. UE przyjęło nowe regulacje fot. Shutterstock

To, ile drewna z polskich lasów trafi do przemysłu, od przyszłej dekady będzie zależało m.in. od unijnej regulacji LULUCF (Land Use, Land-Use Change and Forestry). To akt prawny, który dzięki wprowadzeniu nowych zasad gospodarowania zasobami leśnymi ma doprowadzić w latach 2021-2030 do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w UE.

Przemysł drzewny w Polsce

Wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem tej regulacji, ale część ustaleń już poczyniono, np. wyznaczono tzw. okres referencyjny. Na jego podstawie będą ustalane limity pozyskania drewna na kolejne lata. Po wielomiesięcznych konsultacjach z przedstawicielami rządów państw członkowskich Rada i Parlament Europejski zdecydowały, że będzie to dekada 2000-09.

Co to oznacza dla naszej gospodarki? W Polsce z roku na rok do przemysłu trafia coraz więcej drzewnego surowca. Ponadto, ponieważ rośnie średni wiek drzew, zasobność, czyli ilość drewna na jednostkę powierzchni, oraz lesistość, tj. powierzchnia lasów, można było mieć nadzieję, że przez kilkanaście lat pozyskiwanie surowca będzie się zwiększało.

Tak było zresztą dotychczas. Jak podaje „Puls Biznesu”, głównym dostarczycielem drewna są Lasy Państwowe (LP). W 2017 r. pozyskały i sprzedały 40,5 mln m³, czyli prawie 2 mln m³ więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają 43 mln m³. Tymczasem średnie roczne pozyskanie drewna w LP w latach 2000-09, które będzie bazą do ustalenia limitów na kolejne lata aż do 2030 r., wyniosło tylko 29 mln m³.

– Do obliczeń będzie zastosowana bliżej nieznana nam metodologia, dzięki której ten poziom ma być możliwie wysoki. Na razie zapewniono nas jedynie, że nie będzie on niższy niż 40 mln m³, a raczej będzie wyższy – powiedział dla „Pulsu Biznesu” Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jego zdaniem dalekosiężnym skutkiem nowej sytuacji może być wypchnięcie przez zachodnich konkurentów polskich firm sektora drzewnego z wielu rynków i tym samym zablokowanie ich rozwoju.

RadioZET.pl/PAP, Puls Biznesu/KM

Oceń
Tagi