Oceń
Koalicja Europejska (PO, Nowoczesna, SLD, PSL) pokonałaby Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) przeprowadzonego na zlecenie portalu radiozet.pl. Rządząca partia - wraz z koalicjantami - mogłaby wygrać jedynie, gdyby opozycja startowała oddzielnie.
Aż 42,07 procent ankietowanych postawiłoby na Koalicję Europejską, gdyby wybory do Europarlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę. PiS mógłby liczyć w takim układzie sił na 37,59 procent poparcia Polaków. Na podium znalazłaby się też nowa partia Roberta Biedronia - Wiosna, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 8,33 procent respondentów.
Pozostałe formacje polityczne nie przekroczyłyby 5 procent poparcia. Najbliżej tej granicy byłby Ruch Kukiz’15 - 3,65 procent poparcia. W sondażu IBSP dla radiozet.pl nie potwierdzają się ostatnie stosunkowo wysokie wyniki partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego, która w tym badaniu uzyskała ledwie 0,37 procent głosów.
PiS na zwycięstwo w wyborach do Europarlamentu mógłby liczyć tylko wtedy, jeśli opozycja startowałaby oddzielnie. W takim układzie, obóz rządzący cieszy się poparciem przekraczającym 36 procent, a druga w zestawieniu Platforma Obywatelska ma o ok. 5 punktów procentowych mniej.
Trzecią siłą polityczną w Polsce jest Wiosna Roberta Biedronia, która w tym badaniu zdobyła ok 9,5 procenta głosów poparcia. Pozostałe ugrupowania znalazły się pod kreską, czyli poniżej granicy 5 procent.
Dane zawarte w Raporcie pochodzą z badania „Badanie poglądów politycznych Polaków”, które na zlecenie radiozet.pl zostały przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych w Warszawie.
Czas realizacji badania: Badanie przeprowadzono w dniach 31.01 – 06.02.2019 roku.
Dobór próby: Zastosowano losowo-kwotowy dobór próby. Struktura próby tożsama ze strukturą dorosłych Polaków ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).
Jednostki badania: Badanie zostało przeprowadzone na populacji pełnoletnich Polaków (18 lat i więcej).
Wielkość próby: N=1000, przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95%, szacowanej wielkości frakcji (0,54 do 0,46) oraz realizacji badania z 1000 respondentów maksymalny błąd statystyczny wynosi 3,1%.
Metoda zbierania danych: Badanie zostało zrealizowane metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.
Data wyborów do Europarlamentu 2019 została wyznaczona przez Radę Parlamentu między 23 a 26 maja.
Radiozet.pl/ŁS
Oceń artykuł
