Zamknij

Sondaż dla radiozet.pl: Koalicja Europejska wygrałaby wybory do Europarlamentu

Redakcja
07.02.2019 18:55
Koalicja Obywatelska
fot. Piotr Molecki/East News

Koalicja Europejska (PO, Nowoczesna, SLD, PSL) pokonałaby Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) przeprowadzonego na zlecenie portalu radiozet.pl. Rządząca partia - wraz z koalicjantami - mogłaby wygrać jedynie, gdyby opozycja startowała oddzielnie.

Aż 42,07 procent ankietowanych postawiłoby na Koalicję Europejską, gdyby wybory do Europarlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę. PiS mógłby liczyć w takim układzie sił na 37,59 procent poparcia Polaków. Na podium znalazłaby się też nowa partia Roberta Biedronia - Wiosna, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 8,33 procent respondentów.

Pozostałe formacje polityczne nie przekroczyłyby 5 procent poparcia. Najbliżej tej granicy byłby Ruch Kukiz’15 - 3,65 procent poparcia. W sondażu IBSP dla radiozet.pl nie potwierdzają się ostatnie stosunkowo wysokie wyniki partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego, która w tym badaniu uzyskała ledwie 0,37 procent głosów.

IMG_0096
fot. Radio ZET/IBSP

PiS na zwycięstwo w wyborach do Europarlamentu mógłby liczyć tylko wtedy, jeśli opozycja startowałaby oddzielnie. W takim układzie, obóz rządzący cieszy się poparciem przekraczającym 36 procent, a druga w zestawieniu Platforma Obywatelska ma o ok. 5 punktów procentowych mniej.

Trzecią siłą polityczną w Polsce jest Wiosna Roberta Biedronia, która w tym badaniu zdobyła ok 9,5 procenta głosów poparcia. Pozostałe ugrupowania znalazły się pod kreską, czyli poniżej granicy 5 procent.

IMG_0095
fot. Radio ZET/IBSP

Dane zawarte w Raporcie pochodzą z badania „Badanie poglądów politycznych Polaków”, które na zlecenie radiozet.pl zostały przeprowadzone przez Instytut Badań Spraw Publicznych w Warszawie.

Czas realizacji badania: Badanie przeprowadzono w dniach 31.01 – 06.02.2019 roku. 

Dobór próby: Zastosowano losowo-kwotowy dobór próby. Struktura próby tożsama ze strukturą dorosłych Polaków ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS). 

Jednostki badania: Badanie zostało przeprowadzone na populacji pełnoletnich Polaków (18 lat i więcej).

Wielkość próby: N=1000, przy przyjęciu standardowego poziomu ufności 95%, szacowanej wielkości frakcji (0,54 do 0,46) oraz realizacji badania z 1000 respondentów maksymalny błąd statystyczny wynosi 3,1%. 

Metoda zbierania danych: Badanie zostało zrealizowane metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Data wyborów do Europarlamentu 2019 została wyznaczona przez Radę Parlamentu między 23 a 26 maja.

Radiozet.pl/ŁS