Zamknij

KO rozlicza rząd z niespełnionych obietnic. "Nieład PiS"

14.05.2021 14:01
Koalicja Obywatelska rozlicza PiS
fot. Tomasz Kudala/REPORTER

"Obiecali-oszukali" - pod takim hasłem posłowie KO zorganizowali konferencję prasową z cyklu "Nieład PiS". W kontekście niespełnionych obietnic wymienili m.in. milion samochodów elektrycznych, szybki dostęp doi internetu, ochronę polskiej ziemi rolnej przed wyprzedażą.

W sobotę liderzy Prawa i Sprawiedliwości mają przedstawić szczegóły nowego programu partii "Polski Ład". W przeddzień prezentacji Koalicja Obywatelska zorganizowała cykl konferencji prasowych pod hasłem #NieładPiS, gdzie podsumowuje dokonania rządu Mateusza Morawieckiego w poszczególnych dziedzinach.

Koalicja Obywatelska rozlicza PiS z niespełnionych obietnic

– Obiecali milion samochodów elektrycznych, oszukali, obiecali 100 obwodnic, obiecali 100 tysięcy mieszkań, oszukali, obiecali drony, oszukali, obiecali luxtorpedę, oszukali. Lista megalomańskich projektów, które w ogóle nie są realizowane, ciągnie się i ciągnie – mówił na konferencji poseł Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej. Poseł wezwał PiS "do debaty o prawdziwych problemach Polaków.

– Nie chcemy dyskutować o prezentacjach jakichś megalomańskich projektów, tylko o problemach Polek i Polaków – dodał Urbaniak.

Poseł KO Michał Gramatyka zarzucił PiS, że nie spełniło obietnicy o podłączeniu wszystkich gospodarstw domowych w Polsce do szybkiego internetu do 2020 roku.

– Dziś 25 procent polskich gospodarstw w ogóle dostępu do internetu nie ma – dodał poseł.

Gramatyka zwracał uwagę, że miał być główny informatyk kraju, a nie ma nawet Ministerstwa Cyfryzacji. Miał być zasięg 5G przy najważniejszych szlakach komunikacyjnych w Polsce.

– Polecam podróż pociągiem Pendolino z Krakowa do Warszawy. Konia z rzędem temu, kto utrzyma zwykły zasięg komórkowy przez całą podróż – powiedział Gramatyka.

Powiedział, że Polska jest na 23. miejscu jeśli chodzi o korzystanie z usług cyfrowych w UE, a 30 procent Polek i Polaków nie ma podstawowych kompetencji cyfrowych, za to rząd ma nielimitowany dostęp do numerów telefonów obywateli.

– Tam gdzie chcą, potrafią cyfryzować Polskę – zaznaczył.

"PiS nie zrealizował żadnych programów dla rolników"

Dorota Niedziela z KO zarzuciła rządowi, że nie wywiązał się z obietnic złożonych rolnikom.

– Rząd PiS przedstawił rolnikom pięć programów, z których nie zrealizował prawie żadnych obietnic – przekonywała Niedziela.

Przywoływała dane o sprzedaży ziemi cudzoziemcom, co PiS zarzucał poprzedniej ekipie. Tymczasem w 2015 roku sprzedano cudzoziemcom 412 ha ziemi rolnej, a w roku 2020 sprzedano 1349 ha - mówiła Niedziela.

– Gdzie tu logika? Gdzie spełnianie obietnic? Sami posłowie PiS twierdzą, że ustawa (o obrocie ziemią) nie działa – mówiła posłanka.

Poza tym, dodała Niedziela, "polska hodowla trzody chlewnej umiera".

– Rządy PiS grzmiały, że będą odbudowywać pogłowie polskiej wieprzowiny. A w kwietniu 2020 roku mamy najniższy od 70 lat poziom hodowli trzody chlewnej w Polsce – podkreślała posłanka KO. W ciągu 5 lat rządów PiS z polskiej wsi zniknęło 165 tysięcy stad świń – informowała.

Mówiła też o stadninie w Janowie, w której w 2015 roku na koncie było 3 mln 200 tys. zł zysku; po 5 latach rządów PiS stadnina musiała uzyskać dofinansowanie 8 mln zł, bo inaczej by zbankrutowała - mówiła Niedziela. "W ciągu 5 lat wygenerowali 10 mln zł strat w stadninie koni w Janowie" - powiedziała.

15 maja PiS zaprezentuje Polski Ład

W sobotę 15 maja o godz. 10 rozpocznie się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości, na której zostanie zaprezentowany program Polski Ład. W piątek politycy ugrupowania zamieścili w mediach społecznościowych kilkunastosekundowe nagranie zapowiadające wydarzenie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Polski Ład ma się składać z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy - godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski - naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii - czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesień życia.

RadioZET.pl/PAP, oprac. AK