KO składa wniosek w sprawie ks. Jankowskiego. Jego ofiara zwierzała się już wcześniej

Redakcja
11.12.2018 09:54
KO składa wniosek w sprawie ks. Jankowskiego. Jego ofiara zwierzała się już wcześniej
fot. East News

Klub Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska złożył we wtorek wniosek o odebranie tytułu honorowego obywatela miasta prałatowi Henrykowi Jankowskiemu. W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się informacje, że zmarły w 2010 r. duchowny molestował dzieci.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Reportaż dotyczący prałata Jankowskiego ukazał się w ubiegłym tygodniu w „Dużym Formacie” – magazynie „Gazety Wyborczej”. Zawierał wspomnienia Barbary Borowieckiej, która oskarża ks. Jankowskiego o wykorzystywanie seksualne.

Zobacz także

W związku z tymi doniesieniami podniosły się liczne protesty. Dziesiątki osób zebrały się w miniony piątek pod pomnikiem kapłana w Gdańsku. Wiele z nich przyniosło kartonowe transparenty, a na nich napisy: „Piekło istnieje na ziemi”, „Na to nie ma przedawnienia”, „Utrzymujesz księdza pedofila – dajesz mu na tacy”, „Co się u was dzieje, kuria twoja mać” czy „Pomniki dla ofiar, nie dla kotów”.

Do pomnika przymocowano też deskę z napisem „Pomnik hańby Kościoła Katolickiego”. Dwa dni wcześniej figura została oblana czerwoną farbą.

Zobacz także

Okazuje się, że Barbara Borowiecka już wcześniej zwierzała się ze swojej traumy. Jej historia pojawiła się w książce „Sztuka czułości”.

Teraz Koalicja Obywatelska chce, by Rada Miasta Gdańska odebrała ks. Jankowskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. Wniosek został złożony podczas wtorkowej sesji. Ostatecznie jednak radni nie zajęli się sprawą.

Za wprowadzeniem wniosku do porządku obrad zagłosowało 13 radnych, 5 było przeciw, a aż 14 wstrzymało się od głosu.

Klub KO w 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska ma 16 radnych, 6 radnych należy do bezpartyjnego komitetu „Wszystko dla Gdańska” prezydenta Pawła Adamowicza, 12 radnych ma Prawo i Sprawiedliwość.

RadioZET.pl/PAP/JŚ