Zamknij

Kobiety znów na ulicach. Manifestacje w całej Polsce [FOTO]

Redakcja
05.03.2017 17:28
Manifa
fot. PAP

Przeciw przemocy władzy - pod takim hasłem przez weekend ulicami kilkunastu polskich miastach przeszły manifestacje z okazji zbliżającego się dnia kobiet. Dokładnie 8 marca odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet, gdzie ubrane na czarno kobiety znowu wyjdą na ulicę.

Około 300 osób wzięło udział w Manifie, która w niedzielę przeszła ulicami ścisłego centrum Wrocławia. Uczestnicy demonstracji domagali się m.in. liberalizacji prawa aborcyjnego oraz ograniczenia władzy Kościoła.

W trakcie manifestacji w Warszawie na transparentach wyczytać można było m.in. takie hasła: "Umiem gotować, zgotuję wam rewolucję", "Tak! Dla wyboru kobiet", "Urodzę wam feministkę/ Urodzę wam lewaka", "Nielegalna aborcja zabija przyszłe matki", "Dość wyzysku", "Przekażmy sobie znak równości", "Aborcja na żądanie bez przepraszania". W tłumie powiewały tęczowe flagi oraz flagi Unii Europejskiej.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Musimy krzyczeć na ulicach, by ktoś nas w końcu usłyszał. I będziemy krzyczeć naprawdę głośno, aż do skutku – mówiły uczestniczki Manify w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski protestowało około 700 osób. Domagało się m.in. godnej opieki okołoporodowej i refundacji nowoczesnej antykoncepcji.

Poza dzisiejszymi Manifami na środę zaplanowany jest Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca, organizowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet – nieformalną inicjatywę kobiet należących do różnych organizacji kobiecych, a także niezrzeszonych, które zorganizowały Ogólnopolski Strajk Kobiet (tzw. Czarny Poniedziałek) 3 października 2016 roku. Organizatorki tej inicjatywy zachęcają do powstrzymania się od pracy - zawodowej lub w domu, zamanifestowania poparcia czarnym strojem. Po południu w ramach Strajku Kobiet w wielu miastach odbędą się manifestacje lub różnego rodzaju happeningi.

RadioZET.pl/PAP/DG