Zamknij

Kodeks pracy 2018. Zakaz dorabiania i donoszenie na pracowników

Redakcja
31.03.2018 16:26
Pracownik niezadowolony
fot. Shutterstock

W połowie marca Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła pracę nad nowym Kodeksem. Trwało to 1,5 roku. Teraz resort ma czas na analizę i wdrożenie ewentualnych poprawek. Nie wszystkie zapisy podobają się pracownikom i pracodawcom.

Koniec z urlopem na żądanie i obowiązkowo 6 pracujących niedziel to tylko niektóre z przepisów, które wkrótce wejdą w życie. Nowy zestaw przepisów liczy sobie 554 artykuły, czyli dwa razy więcej, niż poprzedni.

Kodeks pracy 2018

Okazuje się, że pracodawca będzie mógł też zakazać pracownikowi dodatkowej pracy pod groźbą kary w wysokości trzech pensji. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pracownik będzie zmuszony do niepodejmowania innej pracy, niż ta, którą wykonuje na umowie o pracę. – Chodzi o to, by praca po godzinach nie odbijała się na efektywności pracownika. W zamian miałby dostać dodatkowe pieniądze – czytamy w uzasadnieniu. Nie trudno domyślać się, że może to spowodować, że pracownicy częściej będą próbowali pracować na czarno.

Kodeks pracy - co się zmieni?

Ponadto zgodnie z zapisami projektu, pracownik będzie zobowiązany donosić nawet na swoich bliskich w ramach zakazu konkurencji – podaje Money.pl.

Więcej o nowym Kodeksie pracy 2018:

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/Money.pl/strz