Zamknij

Co z nowym Kodeksem wyborczym do Europarlamentu? Duda myśli o wecie, ale nie wyklucza konsultacji

Redakcja
09.08.2018 10:24
Duda
fot. Mateusz Grochocki/East News

Prezydent nie wyklucza konsultacji z klubami parlamentarnymi w sprawie zmian w Kodeksie Wyborczym do Parlamentu Europejskiego – dowiedziało się Radio ZET. W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Andrzej Duda powiedział, że mocno skłania się ku zawetowaniu tych przepisów, ponieważ fundamentalnie ograniczą one dostęp do europarlamentu.

Nie ma jeszcze żadnej konkretnej decyzji, czy i kiedy takie ewentualne konsultacje miałyby się odbyć. Jak usłyszał reporter Radia ZET w Kancelarii Prezydenta, jeśli będą podejmowane jakiekolwiek działania w tej sprawie, to KP o tym szeroko poinformuje.

Zobacz także

Prezydent w wywiadzie mówi, że przed uchwaleniem tych przepisów autorzy projektu z nim nie rozmawiali. Możliwe więc, że teraz na ostatnim odcinku legislacji takie dyskusje polityczne się odbędą.
Radio ZET dowiaduje się również, że już teraz toczą się szerokie konsultacje z prawnikami, standardowo przygotowywane są analizy prezydenckiego Biura Prawa i Ustroju. Niewykluczone są jeszcze konsultacje z klubami parlamentarnymi. Prezydent do przyszłego piątku musi podjąć decyzję w sprawie tych przepisów. Może je przyjąć, odrzucić lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Duda zawetuje nowelizację Kodeksu wyborczego? 

Prezydent przypomniał w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, którego fragment ukazał się w środę na stronie internetowej dziennika, że przysługuje mu 21 dni na przeanalizowanie tej ustawy.

Zobacz także

– Biuro Prawa i Ustroju w mojej kancelarii taką analizę szykuje, ale i ja sam przyglądam się temu aktowi prawnemu i historii prac nad nim. I mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do Parlamentu Europejskiego – powiedział prezydent.

Prezydent zaznaczył, że nie widzi potrzeby „wymuszania w ten sposób systemu dwupartyjnego”. – Nie widzę potrzeby wymuszania koalicji wyborczych na warunkach największych partii. Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji – powiedział Andrzej Duda.

RadioZET.pl/PAP/LK/MP