Zamknij

Kolęda 2020/2021 a koronawirus. Nowe zasady wizyt duszpasterskich

19.11.2020 11:53
kolęda 2020/2021
fot. Adam STASKIEWICZ /East News

Kolęda 2020/2021 będzie odbywać się na nieco innych zasadach z powodu pandemii koronawirusa. Niektóre diecezje ogłosiły już nowe zasady wizyt duszpasterskich. Archidiecezja Katowicka i Poznańska podjęły z kolei decyzje o odwołaniu tegorocznej kolędy. Jak będzie to wyglądało w pozostałych regionach?

Kolęda 2020/2021 nie będzie wyglądała tak jak do tej pory. Z powodu pandemii koronawirusa kolejne diecezje ogłaszają nowe zasady wizyt duszpasterskich. Archidiecezja Poznańska i Katowicka w ogóle odwołały kolędę, które tradycyjnie powinny odbyć się na przełomie roku.

- Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian - poinformował abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Kolęda 2020/2021 a koronawirus. Nowe zasady wizyt duszpasterskich

O podobnej decyzji poinformowała już we wrześniu Kuria Metropolitalna w Katowicach. W komunikacie przekazano, że tegoroczne odwiedziny duszpasterskie będą ograniczone "do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy".

- Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić organizację w parafiach odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie, "od domu do domu". Zarówno duszpasterze, jak i wierni – będąc częścią społeczeństwa – są współodpowiedzialni za to dobre wspólne jakim jest zdrowie publiczne oraz za właściwe przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych - napisano.

Zobacz także

Również w diecezji bielsko-żywieckiej nie będzie w tym roku wizyt duszpasterskich w tradycyjnej formie. Kuria poinformowała, że kolęda dojdzie do skutku "kiedy pozwolą na to warunki sanitarne".

Kolęda 2020/2021 się nie odbędzie? Diecezje ogłaszają decyzje

- W związku z sytuacją epidemiczną w Polsce w Diecezji Bielsko-Żywieckiej nie organizujemy w tym roku 2020/2021 odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie - przekazał bp Roman Pindel.

ZOBACZ TAKŻE: Jak będzie wyglądała kolęda w czasie epidemii? Są pierwsze wytyczne

Niebawem ma także zapaść decyzja Archidiecezji Krakowskiej. - Ta kwestia jest rozważana, zastanawiamy się i końcem listopada powinna pojawić się jakaś informacja w tej sprawie - mówi ks. Łukasz Michalczewski.

RadioZET.pl/ gazeta.pl/ polsatnews.pl/ o2.pl

C