Zamknij

Kolęda 2020/2021 zostanie odwołana? Znamy propozycje biskupów

04.12.2020 08:46
kolęda 2020
fot. MONKPRESS /East News

Kolęda 2020/2021 zostanie odwołana? Z powodu pandemii biskupi ogłaszają w diecezjach różne formy kolędy - począwszy od tradycyjnej, poprzez spotkania na mszy św. w kościele, po "celebracje liturgii rodzinnej" polegające m.in. na skropieniu mieszkania wodą święconą. Niektórzy przekładają ją na inny termin lub rezygnują.

Kolęda 2020/2021 nie będzie wyglądała tak, jak dotychczas. W związku z rozpoczęciem Adwentu oraz zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia biskupi w poszczególnych diecezjach wydają kolejno dekrety i komunikaty podając formę tegorocznej wizyty duszpasterskiej nazywane kolędą.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki 14 października wydał dekret, w którym zapowiedział odwołanie wizyt kolędowych w tradycyjnej formie. "Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian" – wskazał Gądecki.

Kolęda 2020/2021. Biskupi proponują różne formy wizyty duszpasterskiej

Napisał, że "w czasie liturgii księża powinni wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów". "Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej" – dodał Gądecki.

Zwrócił też uwagę duchownym, by zachęcali wiernych do odprawienia w swoich domach "celebracji liturgii rodzinnej", polegającej na skropieniu mieszkania wodą święconą i odmówieniu modlitwy, której tekst otrzymają w kościele.

Zobacz także

W archidiecezji warszawskiej o formie wizyty duszpasterskiej zdecydują sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi - podało 1 grudnia biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

W komunikacie zwrócono uwagę, że posługując na miejscu kapłani najlepiej znają realia swych parafii. Zaznaczono, że w podejmowaniu decyzji "proboszczowie będą kierować się także "opiniami wiernych, możliwościami, a przede wszystkim obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi".

Wizyta duszpasterska. Parafie zrezygnują z kolędy?

Wyjaśniono, że jedną z proponowanych form "może być zapraszanie wiernych z wyznaczonej części parafii (np. bloku, sąsiedztwa) na wspólną mszę św. w kościele". Drugą może być "wizyta duszpasterska na zaproszenie parafian", a "trzecią (zwłaszcza w parafiach wiejskich) może być wizyta w tradycyjnej formie".

Zobacz także

W archidiecezji częstochowskiej "wizytę duszpasterską można składać w domach i mieszkaniach wiernych jedynie na wyraźne i wcześniejsze zaproszenie samych wiernych - czytamy w opublikowany 2 grudnia br. komunikacie Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W archidiecezji przemyskiej zamiast tradycyjnej kolędy wierni z konkretnych ulic lub rejonów spotkają się w ustalonym dniu w kościele na modlitwie i obrzędzie błogosławieństwa rodzin.

Zupełnie z kolędy 2020/2021 zrezygnowała archidiecezja gdańska. "Kierujemy się, bowiem troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży" - wyjaśnił administrator archidiecezji gdańskiej bp Jacek Jezierski.

Poprosił jednocześnie wiernych "o ile jest to możliwe, o złożenie np. w którąś z niedziel na tacę w kopercie (z napisem +kolęda+) rocznej ofiary, dotychczas przekazywanej przy tej okazji". "Naturalnie można to uczynić także drogą elektroniczną, przez wpłatę na konto parafii" - napisał bp Jezierski.

RadioZET.pl/ PAP