Zamknij

Od niedzieli i poniedziałku remonty na dwóch ważnych trasach kolejowych

Redakcja
09.06.2017 16:30
PLK
fot. Wikimedia.Commons

Objazdy, zastępcza komunikacja i dłuższa podróż. Takie utrudnienia czekają podróżnych na dwóch trasach kolejowych: Warszawa-Lublin i Warszawa-Poznań. Remont pierwszej trasy rozpoczyna się w niedzielę, a drugiej w poniedziałek.

Od niedzieli rusza remont trasy Warszawa-Lublin. Podróż na tym odcinku wydłuży się o godzinę. Będą również kursowały zastępcze autobusy z Puław i Dęblina.

Poznań-Warszawa także w remoncie

Od poniedziałku rusza remont linii kolejowej Poznań-Warszawa. Potrwa aż dwa lata, co dla pasażerów oznacza, że podróż się wydłuży i będzie mniej wygodna.

Remont w szczególnym stopniu utrudni życie podróżującym do pracy w Poznaniu mieszkańcom Wrześni czy Konina. Zamiast pociągiem, pojadą autobusami, a podróż będzie trwała dłużej.

Więcej czasu na podróż muszą też zarezerwować sobie jadący z Poznania do Warszawy - inter- czy eurocity będą jechać o co najmniej 40 minut dłużej. Pociągi pojadą przez Gniezno (gdzie będą miały postój) i Inowrocław. PKP Intercity zapewnia, że zwiększa pulę biletów promocyjnych, ale jeśli ktoś kupi bilet w ostatniej chwili, nie będzie miał szans na rabat.

W trosce o komfort

Karol Jakubowski z Polskich Linii Kolejowych uspokaja, że spółka dołoży wszelkich starań, aby zagwarantować pasażerom stosowny komfort, zapewniając jednocześnie, że efekty remontu zdecydowanie ułatwią przemieszczanie się z jednego miasta do drugiego.

- Po zakończeniu całej tej inwestycji pociągi będą jeździły dużo szybciej, przykładowo na trasie między Warszawą a Lublinem w czasie ok. 90 minut, osiągając prędkość nawet do 160 km na godzinę. Najszybciej w historii - wyjaśnia.

- Oczywiście, w czasie, kiedy te prace będą prowadzone na linii kolejowej, będziemy wprowadzać takie zmiany, aby pasażerom zapewnić maksimum możliwości, jeśli chodzi o komunikację - dodaje.

Dwa lata utrudnień

Od połowy lipca zacznie się też remont Centralnej Magistrali Kolejowej. Pociągi będą jechać objazdem przez Koluszki i Częstochowę.

Utrudnienia dla pasażerów potrwają aż dwa lata. Przedstawiciele kolei zapewniają, że remont to konieczność, ponieważ niektóre urządzenia sterujące ruchem mają po kilkadziesiąt lat i wymagają natychmiastowej interwencji.

RadioZET.pl/DW/DaW/MP