Znaleziono kolejną martwą fokę.Tragiczna seria nad Bałtykiem

Redakcja
03.06.2018 16:55
Foka
fot. Facebook/@fokarium

W wodach Zatoki Puckiej znaleziono kolejną zmasakrowaną młodą fokę - informuje TVN24. To już czwarte martwe zwierzę tego gatunku znalezione w ostatnich dniach nad Bałtykiem i noszące ślady wskazujące na to, że zabił je człowiek.

Chcesz śledzić takie informacje? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

- To czwarta ofiara. Zwierzę miało rozcięty brzuch - przekazała TVN24 Iwona Pawliczka vel Pawlik, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jak poinformowała reporterka TVN24, ciało młodej foki znajdowało się w zaawansowanym stanie rozkładu.

Seria martwych fok nad Bałtykiem

29 maja na plaży w Helu znaleziono trzecią martwą młodą fokę, która – jak sądzą biolodzy, została zabita uderzeniem w głowę. - Obrażenia jednoznacznie wskazują, że foka została zabita przez człowieka - miała zdruzgotaną czaszkę - podali też pracownicy fokarium dodając, że sprawa śmierci foki została zgłoszona policji i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. - Niestety, sprawcy pozostają nieznani - poinformowano, zwracając się do osób, które cokolwiek wiedzą w tej sprawie, z prośbą o kontakt z policją.

Zobacz także

26 maja na plaży w gdyńskim Oksywiu natrafiono na dwie martwe młode foki z pętlami ze sznurów na szyjach. Do sznurów ktoś przywiązał cegły. Postępowanie w tej sprawie prowadzi gdyńska policja: funkcjonariusze próbują ustalić, kto zabił zwierzęta. Sprawa prowadzona jest pod kątem art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że "kto zabija, uśmierca zwierzę (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Foki należą do gatunków zagrożonych. Według danych z 2014 roku, w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków - m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców - systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

RadioZET.pl/PAP/TVN24/DG