Kolejna ofiara katastrofy smoleńskiej ekshumowana. To gen. Potasiński

Redakcja
06.04.2017 07:42
Kolejna ofiara katastrofy smoleńskiej ekshumowana. To gen. Potasiński
fot. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA

Na krakowskim Cmentarzu Rakowickim ekshumowano w czwartek rano 19. ofiarę katastrofy smoleńskiej. Tym razem ekshumacja dotyczyła grobu gen. Włodzimierza Potasińskiego, dowódcy Wojsk Specjalnych.

Gen. Potasiński służył w wojsku przez 30 lat, m.in. w 16. Batalionie Powietrzno-Desantowym, 3. Brygadzie Zmechanizowanej oraz 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Był zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą polskiego kontyngentu sił pokojowych ONZ w Syrii. Był także dowódcą brygady wchodzącej w skład polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku, a następnie zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w tym kraju. Na czele Wojsk Specjalnych stanął sierpniu 2007 r. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M; pośmiertnie został awansowany do stopnia generała broni.

Zobacz także

Kolejny etap ekshumacji rozpoczął się w połowie marca, po ponad dwóch miesiącach przerwy. W sumie w marcu ekshumowano sześć osób: 14 marca ekshumowano ciało z grobu sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika (według nieoficjalnych informacji jego tożsamość została potwierdzona), następnie z grobu Natalii Januszko. Kolejną ekshumację przeprowadzono w Żabnie k. Tarnowa z grobu Wojciecha Seweryna, potem we Wrocławiu - z grobu Aleksandry Natalli-Świat, a 28 marca w Warszawie, dotyczyła ona grobu mec. Stanisława Mikkego. 30 marca na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary; na prośbę rodziny prokuratura nie ujawniała, o czyj grób chodzi, a  na początku kwietnia - we wtorek w Krakowie - ciało z grobu gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Zobacz także

Jak poinformowali prokuratorzy z zespołu wyjaśniającego okoliczności katastrofy, do końca 2017 r. planują przeprowadzić w sumie 46 ekshumacji, w 2018 r. kolejne 26.

RadioZET.pl/PAP/MaAl