Zamknij

Kolejne przypadki małpiej ospy w Polsce

Jan Wysocki
15.06.2022 13:40

W Polsce potwierdzono w sumie 12 przypadków małpiej ospy - podało Ministerstwo Zdrowia, cytowane przez Polsat News. Pacjenci są w szpitalu, a ich stan jest dobry.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. Piotr Hukalo/East News

10 czerwca Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. W rozmowie z Wirtualnej WP abcZdrowie dr Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie potwierdziła, że wykryto już kolejnych sześć przypadków małpiej ospy. Wszystkie osoby są w trakcie hospitalizacji w warszawskim szpitalu.

Małpia ospa – co ta za choroba?

Po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach. W sumie już u 12 osób wykryto małpią ospę. "Pacjenci znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalu. Przebieg zakażenia jest charakterystyczny dla małpiej ospy. Stan pacjentów jest dobry" - poinformował resort zdrowia, cytowany przez Polsat News. Osoby, które miały kontakt z chorymi są pod nadzorem sanepidu.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów małpiej ospy wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała. Przypadki zakażenia wirusem małpiej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/Polsat News