Zamknij

Kolejne przypadki małpiej ospy w Polsce. Pacjenci wrócili z zagranicy

19.07.2022 18:44

W Poznaniu, na oddziale zakaźnym szpitala miejskiego im. J. Strusia, przebywa obecnie czterech pacjentów zakażonych wirusem małpiej ospy. Troje z zarażonych to obywatele Polski, którzy wrócili z pobytu w Hiszpanii.

szpital
fot. Piotr Hukalo/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Obecnie na oddziale zakaźnym placówki hospitalizowanych jest czterech pacjentów, u których w ubiegłym tygodniu zdiagnozowano zakażenie wirusem małpiej ospy - przekazała rzeczniczka prasowa Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu Zuzanna Pankros.

Małpia ospa w Wielkopolsce. Pacjenci wrócili z Hiszpanii

- To troje Polaków i jeden obywatel Stanów Zjednoczonych. Pacjenci są w dobrym stanie. Wszyscy mają te same objawy, tzn. nie mają podwyższonej temperatury, ale mają chorobową wysypkę - powiedziała. Pankros dodała, że zgodnie z wymogami resortu zdrowia chorzy są hospitalizowani i będą izolowani przez co najmniej 21 dni.

We wtorek Wiesława Kostuj, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, przekazała, że w Poznaniu zakażenie małpią ospą zdiagnozowano u trzech pacjentów. Po godz. 14 Kostuj potwierdziła, że chorobę zdiagnozowano łącznie u czterech osób - trzech w Poznaniu i jednej w Gnieźnie. - W tym momencie nie ma więcej przypadków zakażenia w województwie wielkopolskim - zapewniła.

Dodała, że trzech zakażonych obywateli Polski wróciło do kraju z Hiszpanii. Wszyscy pacjenci trafili do szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

W sobotę badania laboratoryjne potwierdziły pierwszy przypadek małpiej ospy we Wrocławiu. Chory mężczyzna hospitalizowany jest na Oddziale Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego. Do zakażenia doszło w Polsce. Pacjent w najbliższych dniach ma opuścić placówkę.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy małpiej ospy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku.

loader

RadioZET.pl/PAP - Szymon Kiepel