Duda i Kaczyński w Belwederze po raz trzeci. Prezes PiS spróbuje przekonać prezydenta do swych pomysłów

Redakcja
05.10.2017 14:07
Duda Kaczyński
fot. East News

Negocjacji w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa ciąg dalszy. W piątek w Belwederze po raz trzeci do swoich racji prezydenta przekonywać będzie Jarosław Kaczyński. PiS otwarcie nie zgadza się na niektóre zapisy przedstawionych przez Andrzeja Dudę projektów zmian w sądownictwie.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości za wszelką cenę będzie walczyć o wzmocnienie wpływu partii na wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa. Prezydent chce, by 15 sędziów wybierał Sejm większością 3/5 głosów, a jeżeli to się nie uda, to każdy poseł miałby jeden głos na jednego kandydata.

To tryb, który może nie pozwolić PiS-owi wpłynąć na to, kto zostanie do KRS-u wybrany. Dlatego chce, by w drugim etapie większością 3/5 wybierał Senat. To zagwarantuje ugrupowaniu rządzącemu całkowitą kontrolę nad tym organem.

Zobacz także

Prawnicy są przekonani, że oba rozwiązania są niezgodne z prawem. Konstytucja wprost wskazuje, kto może wybierać członków do Krajowej Rady Sądownictwa. I w przypadku tych 15 osób nie są to politycy, a sędziowie.

RadioZET.pl/JoK/MP