Zamknij

Kolejny pożar składowiska odpadów w Zgierzu. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 30 strażaków

Redakcja
06.06.2018 07:28
Pożar w Zgierzu
fot. PAP

Na składowisku odpadów w Zgierzu wybuchł kolejny pożar. W akcji gaśniczej uczestniczyło 30 strażaków.

Według informacji przekazanych przez Tomasza Matusiaka ze straży pożarnej w Zgierzu sytuacja jest opanowana, trwa dogaszanie. Nie ma informacji o żadnych ofiarach pożaru, ale straż pożarna podkreśla, że na miejscu wciąż panuje wysoka temperatura.

Zobacz także

Pożar wysypiska w Zgierzu

To dokładnie to samo miejsce, w którym wybuchł niedawno potężny pożar, z którym straż pożarna walczyła przez tydzień.

Poprzedni pożar na terenie składowiska odpadów znajdującego się na terenie dawnego zakładu Boruta w Zgierzu wybuchł pod koniec maja. Z ogniem, który objął ok. 1,5 ha powierzchni, przez tydzień walczyło ponad 1000 strażaków, także strażaków ochotników. Na miejscu pracowały też m.in. spychacze, koparki, które umożliwiały rozwarstwienie odpadów i dogaszenie ich.

W akcji brali udział również wojskowi strażacy z Leźnicy Wielkiej oraz żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń (COAS), którzy zbadają próbki gleby i sprawdzą, czy pozostałości na wysypisku i w pobliskich miejscowościach nie zagrażają zdrowiu mieszkańców.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Fala pożarów wysypisk w Polsce

W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło w różnych częściach kraju. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini i wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna (woj. kujawsko-pomorskie). Według służb wiele wskazuje, że niektóre pożary wysypisk nie były przypadkowe, chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów. Według Ministerstwa Środowiska w 2018 r. roku odnotowano 63 pożary wysypisk i składowisk śmieci i odpadów. W tym 27 bardzo dużych i dużych (czyli takich, w których gaszeniu brało udział kilkadziesiąt jednostek straży). W całym ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna zanotowała 37 takich pożarów.

Zobacz też:

RadioZET/adci/maal