Zamknij

Kolejny przypadek zakażenia wariantem Omikron. Chodzi o 7-letnią dziewczynkę

19.12.2021 09:18

Kolejny przypadek koronawirusa w wersji Omikron został wykryty u 7-letniej dziewczynki z Gdańska - podaje Ministerstwo Zdrowia.

Omikron w Polsce
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER

Kolejny przypadek zakażenia wariantem koronawirusa Omikron w Polsce. Potwierdzony przypadek dotyczy 7-letniej dziewczynki z Gdańska. Miała ona wykonany test PCR 10.12 z powodu objawów infekcji paragrypowej.

Jak zaznaczono - "wcześniej zakażenie przeszła jej mama". "Dzieci z klasy były skierowane na kwarantannę, a te z najbliższego kontaktu mimo braku objawów są kierowane na test" - podało MZ.

7-letnia dziewczynka zakażona wariantem Omikron

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań. Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek informował, że dotąd ten wariant wykryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.

Z powodu zwiększonej liczby zakażeń oraz obaw wywołanych nowym wariantem koronawirusa kolejne państwa wymagają testu PCR przy wjeździe na swoje terytorium. Takie dodatkowe restrykcje czekają Polaków udających się do USA, Włoch, Szwajcarii, Portugalii, Norwegii, Grecji i na Cypr.

RadioZET.pl/ Magdalena Gronek (PAP)