Zamknij

Kolejny rasistowski atak w stolicy. ''Spłoniesz''

Redakcja
22.03.2017 15:44
policja
fot. Policja.pl

W warszawskim autobusie doszło do kolejnego ataku na tle rasistowskim. Grupa trzech mężczyzn groziła Hindusce. Nikt z obecnych tam osób nie zareagował - pisze na swoim portalu ''Gazeta Wyborcza''.

Do zdarzenia doszło w autobusie linii N44, który jechał z Dworca Centralnego na Bielany. Z relacji świadka zdarzenia wynika, że w autobusie przebywało trzech pijanych mężczyzn. Tuż przed nimi siedziała starsza kobieta o ciemnej karnacji i charakterystycznym hinduskim ubiorze.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

W pewnym momencie mężczyźni zaczęli ubliżać kobiecie: „Zaje... cię, stara kur...!”, „Nie myśl, szmato, że dojedziesz żywa na Bielany”, „Śmierć brudasom!”, „Wypier... z autobusu albo utnę ci łeb, arabska kur...!”, „Spłoniesz, kur..., na przystanku tak jak Żydzi!”. Mimo obecności innych pasażerów, nikt nie odważył się upomnieć pijanych awanturników.

Seria ataków rasistowskich

Władze MZA w Warszawie oraz stołeczna policja zwracają uwagę na coraz częściej pojawiające się ataki o charakterze rasistowskim w środkach komunikacji miejskiej.

Najgłośniej opisywanym przypadkiem było pobicie profesora Uniwersytetu Warszawskiego Jana Kochanowskiego, który w tramwaju rozmawiał ze znajomym w języku niemieckim. W metrze krzyczano do dwóch Azjatek: ''Polska dla Polaków''. Nigeryjski doktorant warszawskiej uczelni na przejściu dla pieszych został spryskany gazem łzawiącym.

Służby zachęcają, by w takich sytuacjach powiadamiać kierowcę, który po użyciu przycisku alarmowego, może połączyć się z centralą ruchu, a ta powiadomi policję. W autobusie są też nalepki, które podpowiadają, że o zdarzeniach na tle rasistowskim można informować SMS-em straż miejską na numer 723 986 112.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza/DG