Wniosek o ułaskawienie żołnierza z Nangar Khel jeszcze w tym tygodniu

Redakcja
28.08.2017 10:11
Borysiewicz
fot. Filip Klimaszewski/Agencja Gazeta

Prawdopodobnie w czwartek do Kancelarii Prezydenta będzie wysłany wniosek o ułaskawienie żołnierza z Nangar Khel. Sierżant Tomasz Borysiewicz pseud. "Borys" został przez sąd prawomocnie oczyszczony z zarzutu zbrodni wojennej. Skazano go jednak na karę dwóch lat więzienia w karę w zawieszeniu za niewłaściwie wykonany rozkaz.

Ułaskawienie, gdyby rzeczywiście do niego doszło, skróciłoby okres zatarcia skazania. Jeżeli prezydent przychyliłby się do wniosku, to sierżant Borysiewicz miałby szybciej wyczyszczoną kartotekę i mógłby wrócić do wojska lub pracować w służbach mundurowych. Czysta kartoteka jest też niezbędna do wystąpienia o pozwolenie na broń. Teraz jako żołnierz rezerwy jest szkoleniowcem.

Pod apelem do prezydenta o ułaskawienie podpisali się politycy i żołnierze - m.in. były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. W specjalnym apelu piszą, że "ta sprawa ma znaczenie symboliczne. Apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by skorzystał z prawa łaski, bo ich zdaniem sierżant Tomasz Borysiewicz zasługuje na nią jak nikt inny".

Sierżant Tomasz Borysiewicz to doświadczony żołnierz. W 1999 roku brał udział w operacjach w Kosowie, Bośni, Iraku i Afganistanie.

RadioZET.pl/LK/MP