Zamknij

Tusk nie stawi się 5 listopada przed komisją ds. Amber Gold [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
04.09.2018 14:40
Komisja Amber Gold. Tusk nie stawi się na przesłuchaniu 5 listopada
fot. BEN STANSALL/AFP/East News

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, nie stawi się 5 listopada przed sejmową komisją śledczą do sprawy Amber Gold – dowiaduje się Radio ZET. Taki termin przesłuchania byłego premiera wskazała posłanka PiS Małgorzata Wasserman, przewodnicząca komisji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mecenas Roman Giertych w piśmie wysłanym do przewodniczącej komisji Małgorzaty Wassermann zaproponował, by Donald Tusk został przesłuchany 23 października.

Adwokat pisze, że w przypadku braku możliwości przesłuchania Tuska tego dnia szef Rady Europejskiej wskaże inne terminy, które będą dla niego dogodne. Według informacji nieoficjalnych będą to daty po 5 listopada.

Już wczoraj mecenas Roman Giertych w imieniu Tuska wyrażał na Twitterze zdziwienie zmianą terminu i publikował formalne wezwanie nadesłane w połowie sierpnia, gdzie widnieje data przesłuchania – 2 października.

Pismo zostało wysłane dzień po tym, jak premier Morawiecki podpisał rozporządzenie o terminie wyborów, co podważa tłumaczenie przewodniczącej Wassermann o konieczności zmiany terminu na 5 listopada ze względu na wybory.

Zobacz także

Komentując pismo Giertycha, Wassermann w rozmowie z PAP powiedziała: „23 października nie będzie przesłuchania Donalda Tuska. Ten termin nie wchodzi w rachubę”.

W poniedziałek Wasserman poinformowała, że termin przesłuchania Donalda Tuska przed komisją przesunięto na pierwszy dzień po II turze wyborów samorządowych, czyli na 5 listopada.

– Podjęłam taką decyzję z uwagi na to, żeby tej ważnej sprawy nie mieszać w wybory samorządowe, żeby nie było oderwania od tego, co dzisiaj dla mnie i Krakowa jest ważne – powiedziała we wtorek dziennikarzom Wassermann.

Jak zaznaczyła, poniedziałkowy termin po drugiej turze wyborów pozwoli jej poprowadzić przesłuchanie, gdyby została wybrana na prezydenta Krakowa. – Istnieje szansa, że w wyniku wygranej w wyborach przestanę sprawować mandat posła. Zdecydowałam, że to będzie pierwszy dzień po wyborach, kiedy takie zagrożenie jeszcze nie istnieje – wyjaśniła posłanka.

Zobacz także

Powtórzyła też, że raport z pracy komisji jest w dużej części gotowy, a Donald Tusk będzie ostatnim świadkiem komisji. Dodała, że w przyszłym tygodniu zostanie przesłuchanych jeszcze trzech innych świadków.

Jak zaznaczyła, to, czy to ona opublikuje raport, będzie zależało od wyników wyborów samorządowych. Jeśli Wassermann zostanie prezydentem Krakowa, to raport opublikuje i ogłosi osoba, która ją zastąpi na funkcji przewodniczącej komisji śledczej.

Zobacz także

RadioZET.pl/MAG/PAP/PTD