Zamknij

Komisja Europejska chce zwalczać uchylanie się od szczepień

Redakcja
26.04.2018 13:31
Szczepionk
fot. Archiwum RadioZET.pl

Zła wiadomość dla grupy tzw. antyszczepionkowców. Komisja Europejska chce zwalczać zjawisko uchylania się od szczepień. W czwartek przedstawiła projekt rekomendacji m.in. w sprawie wprowadzenia rutynowych kontroli statusu szczepień oraz opcji wspólnej elektronicznej karty szczepień, która miałaby zastosowanie transgraniczne.

Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis w pochlebnych słowach wypowiedział się na konferencji na temat szczepionek. — Szczepienia to jedno z największych osiągnięć naszych czasów. Dzięki nim miliony ludzi nie zaraziły się polio, ospą i innymi strasznymi chorobami. W ciągu ostatnich 60 lat szczepionki uratowały życie większej liczbie dzieci niż jakiekolwiek inne działanie medyczne — mówił.

„Szczepienia ratują życie”

W emocjonalnym wystąpieniu komisarz i jednocześnie lekarz podkreślał, że jest absolutnie nie do zaakceptowania, iż w dzisiejszych czasach dzieci umierają na choroby, które można powstrzymać za pomocą szczepionek. Odrzucał teorie rozsiewane przez antyszczepionkowców, oskarżając ich o manipulowanie i posługiwanie się półprawdami. „Szczepionki działają, to proste. To nie jest kwestia opinii. To fakt” — oświadczył Andriukaitis.

Twarde dane WHO

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w najbliższym dziesięcioleciu szczepionki uratują życie 25 mln osób. Jednak według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z powodu niewystarczającego stanu zaszczepienia w kilku krajach UE występują niespotykane wcześniej ogniska odry i powracają inne choroby zwalczane drogą szczepień. Wciąż dochodzi w UE do zgonów dzieci i dorosłych z powodu tych chorób.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz