Zamknij

Zamieszanie wokół wieku emerytalnego kobiet w Polsce. Premier oczekuje pilnej reakcji [SONDA]

Redakcja
08.08.2017 19:11
Zamieszanie wokół wieku emerytalnego kobiet w Polsce. Premier oczekuje pilnej reakcji [SONDA]
fot. PAP

Premier Beata Szydło zapoznała się z listem KE odnoszącym się do powrotu w Polsce do poprzedniego wieku emerytalnego. Szefowa rządu zobowiązała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską do pilnej odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Zagłosuj

Czy rozwiązanie, w myśl którego kobiety osiągają wiek emerytalny wcześniej niż mężczyźni, jest sprawiedliwe?

Liczba głosów:

- Polski rząd jest otwarty na dialog z unijnymi instytucjami. Jednak fakt krytyki decyzji o obniżeniu powszechnego wieku emerytalnego Polaków, w kontekście dyskusji o praworządności, budzi zdumienie - oświadczył rzecznik rządu.

Do tych dokumentów dostęp ma każdy. Ochrona danych osobowych do fikcja? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

Jak zaznaczył, "polski rząd stoi na stanowisku, że decyzja poprzedniej koalicji PO-PSL, w wyniku której kobietom podniesiono wiek emerytalny aż o 7 lat, była niesprawiedliwa społecznie, co nie spotkało się z reakcją żadnego z organów Unii Europejskiej, mimo protestów społeczeństwa i ówczesnej opozycji".

Zobacz także

W poniedziałek do ministerstwa pracy dotarł list komisarz ds. równości płci Very Jourovej i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen ws. różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Komisji odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa tłumaczyła we wtorek, że na obecnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji między Polską i Komisją Europejską, bo reforma dotycząca wieku emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie. - Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie w ramach dialogu - podkreśliła.

RadioZET.pl/PAP/DG