KE: otrzymaliśmy list od sędzi Gersdorf

Redakcja
07.11.2018 16:30
Komisja Europejska
fot. roibu/Shutterstock

Komisja Europejska otrzymała list od sędzi Małgorzaty Gersdorf o środkach podjętych w Sądzie Najwyższym - poinformowała w środę rzeczniczka KE Mina Andreewa. - Przyjęliśmy go do wiadomości – powiedziała.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Otrzymaliśmy list od I prezes Sądu Najwyższego (Małgorzaty Gersdorf – red.) i przyjęliśmy go do wiadomości – powiedziała rzeczniczka. Jak dodała, Komisja nie otrzymała dotąd od polskiego rządu żadnych informacji na ten temat.

Zobacz także

- Zgodnie z postanowieniem wiceprezesa Trybunału (Sprawiedliwości Unii Europejskiej) z dnia 19 października Rzeczpospolita Polska ma czas do 19 listopada na przekazanie Komisji informacji o środkach podjętych w celu wykonania zarządzenia – wskazała rzeczniczka.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE

We wtorek zespół prasowy SN poinformował, że prof. Małgorzata Gersdorf jako I prezes Sądu Najwyższego przesłała do KE informację o środkach podjętych w SN w celu pełnego zastosowania się do postanowienia TSUE o tzw. środkach tymczasowych.

Zobacz także

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował 19 października o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. TSUE chciał m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali przeniesieni w stan spoczynku, zostali przywróceni do orzekania.

Zobacz także

- W zawiadomieniu prezes Gersdorf poinformowała, że 19 października wszyscy sędziowie SN objęci zakresem działania środków tymczasowych zostali zawezwani do podjęcia obowiązków służbowych w SN i do końca października 22 sędziów stawiło się w Sądzie Najwyższym, a części z nich już przydzielono sprawy do rozpoznania - poinformował we wtorek Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

RadioZET/PAP/JZ