Arłukowicz ostro do Radziwiłła: Negocjacje są z panem niemożliwe

Redakcja
03.01.2018 17:00
Arłukowicz ostro do Radziwiłła: Negocjacje są z panem niemożliwe
fot. PAP

Na obradach Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz ostro skomentował relacje między ministrem Radziwiłłem a protestującymi lekarzami.

- Chciałem pana zapytać, jakie działania zapobiegawcze podjął pan wprowadzając ustawę o sieci szpitali, ile kontroli przeprowadził NFZ od 1 października 2017 roku, kiedy sieć szpitali weszła w życie, do 31 grudnia 2017 roku, kiedy pojawiły się te wielkie problemy w szpitalnych oddziałach ratunkowych - tak Arłukowicz zwrócił się do ministra zdrowia.

Poseł PO dodał, że ze strony lekarzy słyszymy bardzo wyraźny komunikat: "Oni już nie chcą z panem rozmawiać, oni chcą rozmawiać z premierem Morawieckim"

Arłukowicz zapytał ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o to, ile razy od 13 grudnia 2017 r. spotkał się z lekarzami i kto uczestniczył w negocjacjach, jakie są efekty tych negocjacji.

- Jesteśmy w sytuacji krytycznej. Zarówno lekarze, jak i pacjenci mówią: "Dalsze negocjacje są niemożliwe z panem". W związku z tym oczekujemy dzisiaj, ja będę zgłaszał takie oczekiwanie wobec premiera, żeby podjął decyzję w sprawie tego protestu i chaosu, który jest w szpitalach, żeby przejął negocjacje i doprowadził do sytuacji, kiedy pacjenci będą mieli pełny dostęp do swoich szpitali, przychodni - mówił Arłukowicz.

Zagłosuj

Popierasz lekarzy rezydentów w ich proteście?

Liczba głosów:

Resort zdrowia poinformował, że dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 1889 rezydentów i 1657 innych lekarzy. Z kolei wg szacunków Porozumienia Rezydentów OZZL wypowiedzenia takie złożyło ok. 5 tys. medyków. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślił w rozmowie z PAP w środę, że nie wydarzyło się od 1 stycznia nic zagrażającego bezpieczeństwu pacjentów.

Protestujący od października lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy, na mocy której nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku. Pod koniec października (z mocą od 1 lipca 2017 r.) weszło w życie rozporządzenie zwiększające wynagrodzenia lekarzy rezydentów.

RadioZET.pl/pap/maal