Zamknij

Ruszają prace komisji ds. pedofilii. Od wtorku można wysyłać zgłoszenia

24.11.2020 09:41
Komisja ds. pedofilii
fot. Zwiastun filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich/YouTube (screen)

Od wtorku, 24 listopada, każda osoba, która wie o przypadku pedofilii albo o jej ukrywaniu, może złożyć wniosek o zbadanie tej sprawy przez Państwową Komisję ds. Pedofilii. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą.

Wniosek może złożyć każdy, kto wie o takim czynie. Nie tylko pokrzywdzony lub osoba dla niego najbliższa. Nie musi to być sprawa aktualna. Zgłoszenie dotyczyć może wydarzeń sprzed wielu lat. Komisję można zawiadamiać nie tylko o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, lecz także o tym, że jakieś osoby lub instytucje miały informacje o przestępstwie, ale nie podjęły działań albo starały się to ukryć.

Komisja ds. pedofilii. Można zgłaszać pierwsze wnioski

Można także wystąpić do Komisji z wnioskiem o monitorowanie postępowań prowadzonych przez policję, prokuraturę lub sądy. Ma prawo to zrobić każdy, nie tylko strona postępowania. Złożenie wniosku (zgłoszenia) polega na wypełnieniu prostego formularza dostępnego na stronie internetowej Komisji pkdp.gov.pl.

Odpowiedni formularz (https://www.gov.pl/web/pkdp/zgloszenie) należy wypełnić, wpisać swoje dane osobowe i kontakt do siebie, podać dane poszkodowanego i sprawcy, krótko opisać okoliczności sprawy (w miarę możliwości wskazać dowody, w tym świadków), podpisać formularz (ręcznie lub podpisem zaufanym ePUAP) i przekazać do Komisji.

Zobacz także

Formularz można przekazać: na adres poczty elektronicznej zgloszenie@pkdp.gov.pl, osobiście (po telefonicznym zapisaniu się na spotkanie - nr tel. 22 699 60 50 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-16:15) albo za pośrednictwem poczty lub kuriera (na adres: Państwowa Komisja ds. Pedofilii, ul. Twarda 18, 00-105 Warszawa). Komisja zapewnia, że każdy zgłoszony przypadek dokonania lub tuszowania przestępstwa pedofilii będzie zbadany, niezależnie od tego, kim jest osoba wskazana jako sprawca.

Reakcja na film braci Sekielskich

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Ślubowanie przed Sejmem nowo powołani członkowie komisji złożyli w lipcu 2020. W skład komisji wchodzi siedmiu członków. Swoich przedstawicieli do niej powołali: Sejm; Senat; prezydent; premier i rzecznik praw dziecka.

Zobacz także

W ramach ustawowo powierzonych zadań Komisja ma prawo analizować sprawy, które uległy przedawnieniu i wpisywać pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Komisja ma także możliwość monitorowania toczących się postępowań. I z tych praw będzie w jak najszerszym zakresie korzystać.

Ustawa dot. komisji powstała w reakcji na pierwszy film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", poruszający problem pedofilii w polskim Kościele Katolickim i pokazujący przypadki nadużyć seksualnych, których dopuszczali się duchowni, a które przez lata były tuszowane przez hierarchów kościelnych. Pierwszy członek komisji został jednak zaprzysiężony dopiero w maju 2020, tuż przed premierą kolejnego filmu Sekielskich "Zabawa w chowanego".

RadioZET.pl/PAP/YouTube