Zamknij

Zakaz sprzedaży alkoholu od 22 do 6 rano. W piątek głosowanie

Redakcja
23.11.2017 23:32
Zakaz sprzedaży alkoholu od 22 do 6 rano. W piątek głosowanie
fot. Pixabay

Komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej negatywnie zaopiniowała w czwartek poprawki zgłoszone przez kluby podczas drugiego czytania w Sejmie. Nowelizacja zakłada m.in. możliwość ograniczenia przez gminy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Głosowanie w piątek.

W czwartek komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej zajęła się ośmioma poprawkami zgłoszonymi przez kluby podczas drugiego czytania w Sejmie. Posłowie w głosowaniu krytycznie ocenili zmiany zaproponowane przez kluby PO i Nowoczesną. Poparcia nie uzyskały także poprawki zgłoszone PiS, które dotyczyły m.in. doprecyzowania i szerszego określenia miejsca publicznego, gdzie obowiązuje zakaz picia alkoholu.

W posiedzeniu uczestniczył m.in. wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Posłem sprawozdawcą został ponownie Andrzej Gawron (PiS). W piątek ma odbyć się głosowanie nad całością projektu.

Zobacz także

Poselski projekt nowelizacji ustawy ma doprecyzować i uregulować przepisy tak, by umożliwić gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych do 4,5 proc. W obecnym stanie prawnym Rada Gminy określając liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych, w limicie nie uwzględnia piwa i alkoholu do 4,5 proc.

Nowelizacja reguluje też problem dot. zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Gmina w drodze uchwały, będzie mogła ustalić maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla poszczególnych jednostek pomocniczych (sołectwa, dzielnic, osiedli), które jej podlegają.

Zgodnie z projektem, gmina będzie miała też możliwość ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży między godziną 22 a 6.

Nowelizacja wprowadza też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Zapis wprowadza generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, jednocześnie dając samorządom możliwość wyznaczania miejsc przeznaczonych do jego spożywania.

RadioZET.pl/PAP/DG

C