Kompromitacja Arabskiego na komisji Amber Gold. „Nie wiem, nie pamiętam”. Zanegował własną notatkę

Redakcja
10.09.2018 15:20
Tomasz Arabski
fot. PAP

„Nie wiem, nie pamiętam, nie jestem pewien” – te słowa padają najczęściej z ust byłego szefa kancelarii premiera Tuska Tomasza Arabskiego, który w poniedziałek zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold. Arabski zanegował nawet podpisaną przez siebie notatkę o tym, kiedy poinformował Tuska o informacji ABW w sprawie Amber Gold, a która wpłynęła do kancelarii premiera w maju 2012 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) pytała świadka, czy sprawa Amber Gold była poruszana na posiedzeniu rządu. Arabski przyznał: „wydaje mi się, że tak”, ale, jak dodał, „nie pamięta, kiedy”.

Wiceprzewodniczący komisji Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) pytał z kolei, gdzie świadek referował treść notatki ABW ws. zagrożenia ze strony Amber Gold. Arabski opowiedział, że nie pamięta okoliczności. Przekonywał natomiast, że działo się to na przełomie maja i czerwca.

Zobacz także

Dalej Rzymkowski pytał, jak to się stało, że świadek sporządził notatkę 19 września 2012 r., że 28 maja 2012 zapoznał z treścią notatki ABW prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Arabski odpowiedział na to: „Jestem zaskoczony tą informacją”. Dopytywany, jakie były okoliczności powstania notatki, odpowiedział, że nie pamięta. – W ogóle nie kojarzę takiej sytuacji – mówił były szef kancelarii premiera.

Arabski, kwestionując pytanie Rzymkowskiego, powiedział, że „nie widzi powodu, żeby miał tworzyć jakąś notatkę z września”. Na to Wassermann pytała, czy ma składać wniosek o biegłego grafologa. Arabski mówił, że „pierwszy raz słyszy o tej notatce” z września 2012 r. – Trudno mi sobie wyobrazić, że miałbym jakąś notatkę sporządzać dotyczącą moich rozmów z maja – dodał. Zaprzeczył też, że ktoś taką notatkę miałby sporządzić za niego. Arabski poprosił też o udostępnienie tej notatki. – Nie kojarzę takiej notatki. Wydaje mi się to niemożliwe. Jeśli jest podpisana przeze mnie, ja ją podpisałem, to jest – mówił były szef kancelarii premiera.

W dalszej części posiedzenia Wassermann wnioskowała o powołanie grafologa ws. notatki. Jednak nie doszło do głosowania nad wnioskiem. – Podobno notatka jest odręczna, to mogę zerknąć i powiedzieć, czy to moje – powiedział Arabski.

Amber Gold – przesłuchanie Donalda Tuska 

Nadal nie wiadomo, kiedy dojdzie do przesłuchania samego Donalda Tuska. Komisja po zmianie terminu wezwała go na 5 listopada. Adwokat Tuska mecenas Roman Giertych poinformował komisję, że Tusk może się stawić 23 października.

Wassermann powtórzyła dziś, że nie ma mowy o innym terminie niż 5 listopada.

RadioZET.pl/Mariusz Gierszewski/PAP/DG