Zamknij

Komisja śledcza ds. KNF? Karczewski: państwo nie zawiodło

Redakcja
14.11.2018 11:54
Komisja śledcza ds. KNF? Karczewski: państwo nie zawiodło

– Jeżeli Zbigniew Ziobro ma mieć bezpośredni nadzór nad tym śledztwem, to chcę mieć pewność, że będą mieli go również wszyscy Polacy – mówi liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i żąda powołania komisji śledczej ds. KNF. Również szef PO Grzegorz Schetyna uważa, że to „najlepsza metoda, by wyjaśnić sprawę”. Zdaniem marszałka Senatu komisja nie jest potrzebna.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Komisja śledcza potrzebna jest wtedy, kiedy państwo zawodzi. W sprawie byłego szefa KNF państwo nie zawiodło, nie uciekło od odpowiedzialności, natychmiast zostały podjęte decyzje i bardzo intensywne śledztwo – powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do wniosków opozycji o powołanie takiej komisji ds. KNF.

We wtorek po południu dotychczasowy szef KNF Marek Chrzanowski poinformował, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji. W środę złożył oficjalny dokument i odebrał odwołanie, o czym powiadomił szef KPRM Michał Dworczyk.

Zobacz także

To efekt publikacji „Gazety Wyborczej”. Gazeta ujawniła, że Chrzanowski miał złożyć ofertę korupcyjną właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu.

Marszałek Senatu, zapytany w środę, czy dymisja Chrzanowskiego wystarczy, czy może trzeba – tak, jak chce tego opozycja – powołać komisję śledczą w tej sprawie albo „ponieść odpowiedzialność polityczną”, stwierdził:

– Jest odpowiedzialność polityczna. Premier Mateusz Morawiecki nie powiedział tak jak Donald Tusk, „Polacy nic się nie stało”, tylko natychmiast doszło do dymisji i nie ma tego człowieka, już nie jest szefem KNF – podkreślił Karczewski.

Jego zdaniem śledztwo nadzorowane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę jest „absolutnie wystarczające”. Ziobro poinformował we wtorek, że w godzinach porannych wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Chrzanowskiego.

Zobacz także

Premier zlecił z kolei prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w sprawie Chrzanowskiego. We wtorek wieczorem Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrem sprawiedliwości, Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb – ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą.

Zobacz także

Jak poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, rozmowy dotyczyły aktualnych działań służb ws. nagrań z udziałem byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Premier zobowiązał instytucje do współpracy w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy.

Nagrania Czarneckiego

Według „GW” z nagrania, którego stenogram Czarnecki – właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank – przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Zobacz także

W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego, którego sugerowane wynagrodzenie – „powiązane z wynikiem banku” – miałoby wynosić 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

RadioZET.pl/PAP/JŚ