Zamknij

PiS chce powołać nową komisję śledczą. Zajmie się wyłudzeniami VAT

Redakcja
03.04.2018 10:14
Sejm
fot. Wikimedia Commons

Prawo i Sprawiedliwość chce prześwietlać, kto politycznie odpowiadał za wyłudzenia VAT-u. Rządząca partia złoży w Sejmie projekt uchwały powołującej komisję śledczą w tej sprawie.

Pod koniec września ub.r. ówczesna premier Beata Szydło zapowiedziała, że komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT powstanie, kiedy będzie podjęta decyzja polityczna. Dodała, że „Polakom należy się wyjaśnienie, gdzie ich pieniądze wypływały”.

W połowie września ub.r. klub Kukiz'15 złożył do marszałka Sejmu projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego. Projekt zakładał, że komisja miałaby badać okres od 2007 do 2017 roku.

Zagłosuj

Czy w tej sprawie powinna zostać powołana komisja śledcza?

Liczba głosów:

Tusk, pytany o tę sprawę na antenie TVN24, ocenił, że „nie chodzi o dochodzenie do prawdy i sprawiedliwości, ale o taką polityczną hucpę”.

— Żyjemy w państwie, gdzie władza wybrana po roku 2015 skumulowała wszystkie narzędzia prawne w swoim ręku. Jest oczywistym pytaniem, dlaczego w takich sprawach [...] nie działa wystarczająco sprawnie prokuratura i aparat do tego powołany? Dlaczego tej władzy potrzebny jest taki nieustanny spektakl — kamera, oskarżyciele, którzy są głównie politykami? Nie mam żadnej wątpliwości, że to próba, nawet bez żadnej dbałości o uzasadnienia, budowania takiego nieustannego stanu zagrożenia i sensacji — powiedział szef RE.

RadioZET.pl/pap/maal