Zamknij

Komisja weryfikacyjna: Robert N. ukarany grzywną. Nie stawił się na przesłuchanie

Redakcja
21.12.2018 11:16
Komisja weryfikacyjna: Robert N. ukarany grzywną. Nie stawił się na przesłuchanie
fot. PAP

Robert N. miał być jedynym przesłuchiwanym w piątek świadkiem. Dzień przed przesłuchaniem wysłał jednak zwolnienie lekarskie i nie stawił się przed komisją weryfikacyjną. Mimo przedstawionego zwolnienia został ukarany grzywną.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zdaniem przewodniczącego komisji Patryka Jakiego zwolnienie lekarskie przedstawione przez N. budzi jego „bardzo głębokie wątpliwości”, stąd grzywna 10 tysięcy złotych za nieusprawiedliwione niestawiennictwo.

– Nie spełnia warunków formalnych charakterystycznych dla takiego zwolnienia przedstawianego szczególnie w sądzie. Raczej wygląda to na unik, żeby nie zeznawać przed komisją, co – przypominam – jest ustawowym obowiązkiem pana Roberta N. – tłumaczył Jaki.

Dodał, że Robert N. sam zaproponował piątek jako dzień jego przesłuchania.

Zobacz także

Jaki argumentował, że komisja nie może pozwolić na „wodzenie za nos” przez jednego z najważniejszych świadków w aferze reprywatyzacyjnej. Zapowiedział też, że jeżeli N. ponownie nie stawi się na wezwanie, to prawdopodobnie zostanie złożony wniosek  o doprowadzenie świadka przed komisję na początku przyszłego roku.

Kim jest Robert N.?

Robert N. to znany adwokat. Był pełnomocnikiem lub beneficjentem w sprawach dotyczących m.in. reprywatyzacji przy ul. Poznańskiej 14, ul. Marszałkowskiej 43, ul. Mokotowskiej 63 i Chmielnej 70. Łącznie uczestniczył w 46 procesach zwrotu nieruchomości w naturze.

W latach 2010-2015 m.st. Warszawa wypłaciło ponad 119 mln zł odszkodowań klientom mecenasa Roberta N., w tym ok. 70 mln zł na rzecz osób jemu najbliższych. Robert N. jako pełnomocnik prowadził sprawy dotyczące zwrotu nieruchomości, w których udziały miała jego siostra, była urzędniczka resortu sprawiedliwości Marzena K.

Zobacz także

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta podkreślał wcześniej, że „Robert N. ma prawdopodobnie największą wiedzę spośród pełnomocników o procesie reprywatyzacji”, w której uczestniczy od kilkunastu lat. Przypomniał też, że w październiku prokuratura złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie kolejny akt oskarżenia w sprawie tzw. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie, który obejmuje dziewięć osób, w tym właśnie Roberta N. Główne zarzuty, które znajdują się w akcie oskarżenia, to zarzuty korupcyjne.

RadioZET.pl/PAP/JŚ