Kolejne ważne wydarzenie w Polsce. Gliński: nie widzę zagrożeń

Redakcja
18.05.2017 22:15
Kolejne ważne wydarzenie w Polsce. Gliński: nie widzę zagrożeń
fot. PAP

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że nie widzi żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o przygotowania do 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która w lipcu odbędzie się w Polsce. - Zależy nam, żeby to wydarzenie było sprawnie przeprowadzone – mówił.

Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wydarzeniu zaplanowanym od 2 do 12 lipca ma uczestniczyć około 2 tys. osób. Otwarcie sesji zaplanowano w Zamku Królewskim na Wawelu, a obrady będą się toczyć w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podejmować będą decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie.

- Nie widzę żadnych zagrożeń, chociaż dość późno - nie z naszej winy - ruszyły przygotowania – mówił w czwartek dziennikarzom Piotr Gliński. Dodał, że ma pełne zaufanie do przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO prof. Jacka Purchli i do wiceminister kultury Magdaleny Gawin, która jest pełnomocnikiem ds. organizacji sesji. - Byłem także w Paryżu, rozmawiałem z szefową UNESCO i osobami, które ze strony UNESCO organizują sesję. Sytuacja jest stabilna – powiedział minister.

Dodał, że wiceminister Gawin w najbliższym czasie będzie w Paryżu uzgadniać ostatnie szczegóły. - Jest też porozumienie z miastem o współpracy przy organizacji, od wielu miesięcy działa zespół międzyresortowy, który przygotowuje to wydarzenie – mówił Gliński. - To jest największe międzynarodowe wydarzenie w Polsce w tym roku. Zależy nam na tym, żeby ono było sprawnie przeprowadzone i tak na pewno będzie - ocenił minister kultury.

Organizatorem 41. sesji z ramienia polskiego rządu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowuje ją we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa.

RadioZET.pl/PAP/DG