Zamknij

Komitet polityczny PiS podjął decyzję w sprawie kandydatury Donalda Tuska na szefa RE

Redakcja
04.03.2017 16:23
Tusk
fot. Archiwum Radia ZET

Komitet polityczny PiS podjął uchwałę w sprawie kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej, która zawiera stanowisko, że nie może on być popierany przez Polskę.

Zagłosuj

Kto powinien zostać przewodniczącym Rady Europejskiej?

Liczba głosów:

W uchwale PiS zobowiązuje wiceprezesa partii, premier Beatę Szydło i rząd, aby nie zgłaszały kandydatury Tuska na drugą kadencję.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Mazurek potwierdziła informacje, że w podjętym stanowisku komitet polityczny PiS zobowiązuje premier Beatę Szydło, która jest też wiceprezesem PiS, do tego, by "stanowczo sprzeciwiła się" wyborowi Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Komitet przedstawia też uzasadnienie swego sprzeciwu.

Zobacz także

PiS zarzuca Tuskowi m.in. łamanie zasady neutralności wobec państwa członkowskiego, angażowanie się w "akcje organów UE skierowane przeciwko Polsce" oraz popieranie opozycji. - I to opozycję szczególnego rodzaju, która nie ukrywa swojego antypaństwowego charakteru - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

Pytana, czemu ma służyć podjęta przez komitet polityczny PiS uchwała, powiedziała, że wzmacnia ona stanowisko polskiego rządu. - I też daje wyraz temu, że my, jako największa siła polityczna w Polsce, sprawująca teraz władzę, mamy zastrzeżenia do funkcjonowania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej, i że my go popierać nie chcemy - dodała rzeczniczka PiS

Pierwsza 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa RE upływa z końcem maja. Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję. Obecnie jest jedynym oficjalnym kandydatem.

Zobacz też: Andrzej Duda na nartach z prezydentem Słowacji

RadioZET.pl/PAP/DG