Komornik zajął Wilczy Szaniec. Legendarną kwaterę Hitlera

Redakcja
04.04.2017 15:45
Komornik zajął Wilczy Szaniec. Legendarną kwaterę Hitlera
fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Komornik w policyjnej asyście wkroczył do Wilczego Szańca, gdzie rozpoczął czynności mające na celu odzyskanie od dzierżawcy majątku Skarbu Państwa w byłej kwaterze Hitlera. Teraz Wilczym Szańcem będą zarządzać Lasy Państwowe, które wypowiedziały dzierżawę prywatnej spółce. Ku zadowoleniu turystów i pasjonatów historii kondycja obiektu ma ulec poprawie.

W 2012 roku spółka Wilcze Gniazdo zawarła z Lasami Państwowymi umowę dzierżawy na okres 20 lat. Z powodu niedotrzymywania zapisów leśnicy w 2015 r. wypowiedzieli spółce umowę i mimo, że dzierżawca prowadził działalność na terenie Wilczego Szańca, nie płacił czynszu, aż sprawą zajął się komornik.

- Po kolei zajmuje majątek Skarbu Państwa w Wilczym Szańcu, m.in. kolejne pokoje w hotelu znajdującym się na terenie obiektu, następnie restaurację. Wymieniane są zamki w drzwiach. Czynności pewnie potrwają kilka godzin - komentował Zenon Piotrowicz nadleśniczy z Srokowa. - Teraz nie wiadomo co będzie. Nic nie wiemy, na Mazurach trudno znaleźć pracę zwłaszcza w sezonie zimowym. Tu pracowaliśmy cały rok, przy obsłudze ruchu turystycznego, w ochronie obiektu, w recepcji, w hotelu i w restauracji - dodał.

Do tej pory historycy i turyści krytycznie oceniali dzierżawcę ze względu na ubogą ofertę i niskiej jakości oznakowanie. Ich zdaniem tak ważne miejsce dla historii zarówno Polski, jak i Europy, powinno być lepiej wyposażone. Leśnicy zapewniają, że sytuacja ulegnie poprawie. Już prowadzone są rozmowy w tej sprawie.

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) był w latach 1941-1944 tajną siedzibą i główną kwaterą Adolfa Hitlera. To zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia i dworzec kolejowy. Całość zajmowała powierzchnię około 250 hektarów.

RadioZET.pl/tvn24/strz