Pierwsza komunia święta: Ważne wydarzenie religijne, czy komercyjny spektakl?

Redakcja
03.05.2018 09:00
Komunia
fot. Marek Dybas/REPORTER/EASTNEWS

Pierwsze komunie to ważne wydarzenie religijne, ale coraz częściej mówi się o nim głównie z komercyjnej perspektywy. Czy słusznie? Sprawdziliśmy co rodzice planują w tym roku i, czy rzeczywiście prezenty stają się coraz droższe i bardziej spektakularne.

Kasia* w tym roku podejdzie do Pierwszej Komunii. Na Katechezie od księdza dowiedziała się, że tego dnia przyjmie Jezusa i zostanie pełnoprawnym członkiem Kościoła. Mama Kasia przekonuje, że Jezus jest dla niej bardzo ważny, ale na głowie ma teraz logistyczne piekło. Przez kilka miesięcy szukała odpowiedniej sali na imprezę, po Sakramencie. W końcu udało się dostać na wyłączność jedną z mniej wystawnych restauracji. Łatwo nie było, w średniej wielkości miasteczku na Warmii w okresie komunijnym błyskawicznie znikają wszystkie miejscówki.

- A przecież nie pozwolę, żeby moja córka miała komunię byle gdzie - mówi.

W ofercie lokal miał specjalne menu komunijne. Obsługa proponowała nawet konferansjera, który poprowadziłby spotkanie, ale dla mamy Kasi to była przesada.

Miejsce to tylko wierzchołek góry lodowej. Żeby zapełnić krzesła trzeba zaprosić ludzi, a sam telefon albo wydarzenie na Facebooku byłoby w złym guście. Dlatego potrzebne są klasyczne, ozdobne zaproszenia. Potem zaproszonych trzeba czymś nakarmić i napoić, czy zapewnić im dodatkowe rozrywki jak muzyka (mama Kasi od roku szykowała playlistę z popowymi wariacjami na temat religijnych pieśni). No i potrzebne są też prezenty.

Paradoksalnie, to co w powszechnym mniemaniu stało się symbolem sekularyzacji Komunii, wcale nie stanowi dla rodziców poważnego problemu.

- Prezenty przynoszą wszyscy, więc problem rozkłada się po równo. Te największe to zadanie dla mnie, ojca Magdy, który z nami nie mieszka i chrzestnych. Reszta gości pewnie przyniesie mniej spektakularne, albo pieniądze - dodaje mama Kasi.

Wcześniej trzeba było Kasię jeszcze wystroić. Tu pola do popisów nie było. Dresscode ustalono jako kościelny standard, czyli alba, w wersji dziewczęcej wzbogacona o wianek i klasyczne białe buty. I w zasadzie tylko ten ostatni element mama Kasi pamięta z własnej komunii przed trzema dekadami. Ewolucja imprez komunijnych to odbicie rozwoju polskiej gospodarki. Im Polacy zamożniejsi, tym komunie wystawniejsze.

Prezentem mamy Kasi był wtedy przysłowiowy już zegarek. Co ciekawe, zegarki wróciły niedawno do grona komunijnych hitów, ale pod postacią smartwatchy. W tym roku towarzyszą im m.in. hoverboardy i quady.

Zobacz także

Częściej jednak dzieci zobaczą "mądre zegarki" niż czterokołowe monstra. Średnia cena prezentu mieście się między 101 a 500 zł. Taką ktotę przeznaczy 69 proc. planujących wzbogacenie przystępującego do komunii dziecka. Mniejsze wydatki planuje 15 proc. badanych. Budżet 501-1000 zł zabezpieczyło 10 proc. Dla porównania powyżej 2000 zł celuje zaledwie 1 proc.

Co ciekawe, ofiarowujący nie śpieszą się z zakupami. 36 proc. z nich prezent chce kupić do końca kwietnia a kolejnych14 proc. w maju, tuż przed komunią.

Badania opinii wskazują też, że duża część prezentów pozostanie przyziemna. Jako najlepszy prezent dla dziewczynki, wymieniany jest najczęściej złoty łańcuszek z krzyżykiem, a dla chłopca - rower.

Uwaga, którą rodzice przywiązują do tego konkretnego wydarzenia nie jest jedynie efektem małostkowości. Z perspektywy religijnej to jeden z najważniejszych przystanków w życiu chrześcijanina.

- To rytuał wejścia we wspólnotę chrześcijańską. W naszym narodzie dominuje katolicyzm, a komunia święta to rytuał wprowadzenia w "pełnię praw chrześcijanina". Chrzest do tego nie wystarcza. Tylko zmazuje grzech pierworodny, czyni chrześcijaninem, ale nie w pełni uprawnionym - dr Marta Majorczyk, pedagog Uniwersytetu SWPS.

Doktor przyznaje, że w przypadku niektórych rodzin pierwsza komunia, nie ustępuje wystawnością uroczystościom weselnym.

- W niektórych środowiskach staje się to takim mini-weselem, więc również prezenty muszą być do tego odpowiednie - ocenia.

Badanie metodą CAWI, 6-8 marca 2018, Próba ogólnopolska osób 18 wzwyż, N=1054, Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dane do artykułu zostały dostarczone przez Panel Badawczy Ariadna (LOGO)

* Imiona zostały zmienione

zet2

RadioZET.pl/maal

Stylowe sandały damskie idealne na ciepłe dni!