MSWiA o uchodźcach: Polska nie może przyjąć wyłącznie kobiet i dzieci

Redakcja
19.05.2017 17:20
MSWiA o uchodźcach: Polska nie może przyjąć wyłącznie kobiet i dzieci
fot. flickr

Polska nie może w ramach mechanizmu relokacji przyjmować wyłącznie kobiet i dzieci - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w piątkowym komunikacie. Innego zdania dzień wcześniej była wiceprzewodnicząca PO, Ewa Kopacz.

Resort poinformował, że Polska nie jest w stanie przyjąć tylko kobiet i dzieci ze względów formalnych. – Polski rząd nie ma możliwości wybierania osób według płci czy kategorii wiekowych przy relokacji z obozów dla uchodźców z Włoch i Grecji. Takie działanie byłoby traktowane przez instytucje unijne jak dyskryminacja i jest niemożliwe – czytamy w piątkowym komunikacie.

Ewa Kopacz jest innego zdania

Dzień wcześniej wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej powiedziała, że Polska powinna wypełnić zobowiązania, podobnie jak robi to większość krajów wspólnoty. – Mówiliśmy od początku: nie zgodzimy się nigdy na mechanizm podziału i rozdziału uchodźców, nie chcemy emigrantów ekonomicznych i nielegalnych, ale uchodźców, którzy uciekając ratują swoje życie i zdrowie, możemy według szczególnego klucza wybrać. Te ustalenia dotyczą tego, że tożsamość tych ludzi musi być ustalona i to przez nasze służby. Skoro zdecydowaliśmy się przyjmować kobiety z dziećmi, to rząd powinien się z tego trzymać – cytuje byłą premier Polska Agencja Prasowa.

Ministerstwo wytyka błędy

MSWiA twierdzi z kolei, że słowa wiceprzewodniczącej PO nie pokrywają się z prawdą. – Warto zaznaczyć, że program unijny przewidujący relokację 160 tys. osób okazał się nieskuteczny. Do tej pory do innych krajów UE trafiło około 18 tys. uchodźców, co stanowi jedynie 11 proc. całości. Polska pomaga uchodźcom z Syrii i Iraku. W 2016 r. na działania humanitarne rząd przekazał kwotę około 119 mln zł – podał resort w komunikacie.

RadioZET.pl/PAP/strz