Zamknij

Hermaszewski może stracić stopień generalski. Byłby przypadkową ofiarą pomysłu PiS

Redakcja
23.02.2018 07:33
Mirosław HErmaszewski
fot. Bartosz Krupa/East News

PiS chce degradować i odbierać honory komunistycznym oficerom. Jeden z pomysłów na dekomunizację wojska może jednak przy okazji pozbawić gwiazdek jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podzielił się z „Super Expressem” pomysłem na zdegradowanie do stopnia szeregowca wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Zagłosuj

Czy Hermaszewski powinien zostać zdegradowany?

Liczba głosów:

Czym był WRON?

WRON był organem administrującym Polską podczas stanu wojennego. Zdaniem niektórych historyków rada miała charakter junty wojskowej. W 2006 roku IPN oskarżył członków WRON o popełnienie zbrodni komunistycznej. W 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się z aktem oskarżenia, który mówił, że stan wojenny przygotowano i wprowadzono niezgodnie z ówczesną konstytucją. WRON określono jako „grupę przestępczą o charakterze zbrojnym”, złożoną z ludzi na najwyższych stanowiskach.

Jako twórców WRON wymieniono takie osoby jak: Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki oraz Tadeusz Tuczapski. Spośród nich wyrok skazujący (4 lata pozbawienia wolności obniżony o połowę na mocy amnestii, w zawieszeniu na 5 lat) usłyszał jedynie Kiszczak. Pozostałe postępowania zostały zawieszone lub umorzone ze względu na zdrowie lub śmierć oskarżonych.

Zobacz także

Hermaszewski zdegradowany?

Na liście członków znalazł się także Mirosław Hermaszewski. Według jego własnej wersji wydarzeń wpisano go tam bez jego wiedzy i zgody.

Dworczyk nie ukrywa, że projekt ustawy pozbawiłby stopnia także Hermaszewskiego. Polski kosmonauta nie chciał komentować tych zapowiedzi. — Nie będę komentował głupich pomysłów — powiedział tabloidowi. „Super Express” o komentarz poprosił także Ryszarda Czarneckiego, polityka PiS, który prywatnie jest zięciem Hermaszewskiego. Również nie uzyskano odpowiedzi.

RadioZET.pl/Wiki/SE/maal

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku