Zamknij

Artyści zagrali dla strajkujących nauczycieli."Powinniśmy mieć świadomość, jak wiele im zawdzięczamy"

17.04.2019 23:44
Artyści dla nauczycieli
fot. Piotr Molecki/East News

- Jesteśmy tu na scenie, by pokazać solidarność z nauczycielami – powiedziała, rozpoczynając środowy koncert pod PKiN w Warszawie, jego organizatorka Maria Sadowska. Na koncercie oprócz gwiazd muzyki pojawili się też reżyserzy, politycy, działacze i lider strajku nauczycieli, szef ZNP Sławomir Broniarz. 

Zapowiadając koncert "Warszawiacy dla Nauczycieli x Artyści dla Nauczycieli", organizatorzy napisali na Facebooku: "Pokażmy Nauczycielom, że jesteśmy z nimi! Łączymy siły! Warszawiacy i Artyści dla Nauczycieli! Oni nas potrzebują! Wspólnie zmienimy POLSKĄ SZKOŁĘ!!!".

Wszyscy jesteśmy dziećmi nauczycieli i jesteśmy tu po to, żeby podziękować polskim nauczycielom i ich wesprzeć. Kiedy trzy dni temu zaczęliśmy przygotowywać to wydarzenie nie spodziewaliśmy się, że ze skromnego koncertu zrobi się taki festiwal.

Maria Sadowska

Obok Marii Sadowskiej na scenie pojawili się członkowie Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli", m.in. Marcin Wicha, Henryka Bochniarz, Katarzyna Nowak-Zawadzka (Nauczyciel Roku 2015), Joanna Kos-Krauze, Vienio, Jacek Żakowski i Olga Tokarczuk.  Dla nauczycieli zagrali m.in. boysband 4DREAMERS, zespół Farben Lehre i Jelonek, Big Cyc, Małgorzata Ostrowska, Urszula Dudziak z Miką Urbaniak i Markiem Napiórkowskim oraz Maria Sadowska z zespołem No Logo.

Zobacz także

W przerwach między występami muzyków głos zabrali m.in. przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz, reżyserzy Jerzy Skolimowski i Wojciech Smarzowski oraz pisarze Zygmunt Miłoszewski i Grzegorz Kasdepke.

Dziękuję, że wspieracie nas w tych trudnych chwilach, których doświadczamy na co dzień.

Sławomir Broniarz
EN_01372843_0081
fot. Piotr Molecki/East News

- Nie mogło mnie tu nie być, bo jestem synem polonistki. Moja matka, jako młoda nauczycielka podczas okupacji hitlerowskiej współorganizowało konspiracyjne szkolnictwo w Warszawie - powiedział Skolimowski i podkreślił, że "wielu nauczycieli zapłaciło za to życiem".

Mówię to, dlatego, by podkreślić, że powinniśmy mieć świadomość, jak wiele zawdzięczamy naszym nauczycielom i jak wiele szacunku i uznania im się od nas należy.

Jerzy Skolimowski

Zgromadzeni przed PKiN widzowie trzymali kartki z wykrzyknikami i transparenty "Czeka młody bo najpierw krowy", "Lekarze z nauczycielami", "Nasz krzyk o godność", "UE to nie pisowska broszka". 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP